تاریخ انتشار :دوشنبه 26 جولای 21.::. ساعت : 10:49 ق.ظ
فاقددیدگاه

۱۰۰۰ پنل خورشیدی به عشایر کهگیلویه و بویراحمد واگذار می شود

به گزارش گپ ساران و به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان ،ضرغام علیبازی روز دوشنبه در این باره اظهار داشت: یک هزار پنل خورشیدی در سال جاری به عشایر این استان واگذار می شود که ۱۵ دستگاه آن فردا پنجم مردادماه جاری به عشایر منطقه ” گردنه ماه پرویز ” بویراحمد با حضور برخی از مسوولان استانی و شهرستانی واگذار می شود.

وی افزود: برق محل اسکان عشایری که بیشتر از چهار کیلومتر با شبکه برق فاصله داشته باشند از طریق پنل های خورشیدی سبک و قابل حمل تامین خواهد شد.

کارشناس رسانه و تبلیغات روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این پنل ها (سامانه ها) قابلیت تولید ۱۰۰ وات برق را دارا بوده که روشنایی حداقل پنج شعله لامپ کم مصرف، شارژ چراغ قوه و گوشی همراه را تأمین خواهد کرد.

علیبازی از برگزاری مناقصات و انعقاد قرار داد خرید پنل های خورشیدی خبرداد و تاکید کرد: تنها ۱۰ درصد قیمت تمام شده پنل ها توسط عشایر پرداخت و مابقی آن توسط دولت تأمین اعتبار می شود.

وی آثار زیست محیطی اجرای این طرح را بسیار ارزشمند دانست و ابراز امیدواری کرد با گسترش استفاده از انرژی های نو، شاهد کاهش آثار مخرب استفاده از سوخت های فسیلی، تخریب جنگل ها و مراتع باشیم.

کارشناس رسانه و تبلیغات روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان کهگیلویه و بویراحمد، وزن کم، قابل حمل بودن و نصب آسان را از مهمترین مزایای این پنل ها عنوان کرد و افزود: این مزیت به مصرف کننده کمک می کند تا بدون نیاز به متخصص، به راحتی خود بتواند این سیستم خورشیدی را نصب و از آن استفاده کند.

علیبازی گفت: اداره کل امور عشایر استان باید اسامی عشایری را که درخواست پنل می کنند به شرکت توزیع نیروی برق ارسال تا اقدامات لازم برای واگذاری آنها به عشایر صورت گیرد.

۷۰ هزار نفر در قالب بیش از ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار از جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد عشایر هستند که این میزان جمعیت از ۶ ایل بومی، ۲ طایفه قشقایی، ۱۶ تیره، ۱۸۱ طایفه و بیش از یک هزار و ۱۱۰ تش (اولاد) شکل گرفته است.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.