تاریخ انتشار :دوشنبه 2 آگوست 21.::. ساعت : 10:48 ق.ظ
فاقددیدگاه

۹ طرح کلان ملی فناوری با اهمیت راهبردی بالا رونمایی شد

خانه نوآوری و فناوری ایران (ihit) امروز دوشنبه میزبان شرکت‌های فناور و دانش‌بنیانی بود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری موفق شدند محصولاتی را که برای نخستین بار در کشور ساخته می‌شود و از پیچیدگی فناورانه و اهمیت راهبردی بالایی برخوردارند، تجاری‌سازی کنند.

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، این محصولات در حوزه تجهیزات پزشکی، کشاورزی، انرژی توسط مرکز طرح‌های کلان ملی معاونت علمی و فناوری مورد حمایت قرار گرفته و نیازی از کشور را برطرف می‌کنند. تولید این محصولات گامی در مسیر خودکفایی و رفع نیازهای راهبردی کشور به کمک تجهیزات و فرآورده‌های ایران‌ساخت است.

مدیریت هوشمند سیلوهای گندم

یکی از چالش‌های مدیریت منابع استراتژیک گندم کشور، مانیتورینگ و ارزیابی دقیق و برخط میزان گندم موجود در سیلوهای کشور است. از آن‌جاکه اندازه‌گیری سیلوها با روش‌های سنتی و غیر دقیق صورت می‌گرفت، ارزیابی دقیقی از منابع در دسترس وجود نداشت.

شرکت دانش‌بنیان پیام افزار پیک آسا با استفاده از فناوری لیزر، نرم‌افزار بومی و حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سامانه مدیریت هوشمند موجودی شبکه سیلوهای گندم را طراحی، تولید و به شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان بهره‌بردار این طرح کلان ملی فناورانه ارائه کرد.

نبض بیماران در گوشی‌های پزشکی ایران‌ساخت

گوشی‌های پزشکی که کاربردهای گسترده بسیاری دارند و بیش از یک سده است که در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در سال‌های اخیر دست‌خوش تحولات فناورانه شده و نمونه دیجیتال آن‌ها مورد استفاده صنعت سلامت قرار می‌گیرد.

با این‌ وجود نیاز حوزه سلامت کشور به این تجهیز پزشکی تا پیش از این عمدتا از مسیر واردات و قاچاق تامین می‌شد؛ در حالی‌که نمونه‌های معمولی تا ۵۰ میلیون ریال و نمونه‌های دیجیتال تا ۱۳۰ میلیون ریال هزینه در بردارند.

شرکت دانش‌بنیان نبض هوشمند سلامت موفق شد با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گوشی پزشکی هوشمند را با قابلیت پردازش و تحلیل اطلاعات، تجاری‌سازی و نیاز کشور به این تجهیز را تامین کند.
 

طیف‌سنجی و رفع نیاز پژوهشگران

طیف‌سنج نانودراپ که کاربردهای گسترده‌ای در زیست‌فناوری، سلول‌های بنیادی و پزشکی دارد، نام دستگاهی پیشرفته و فناورانه است که شرکت دانش‌بنیان نانومبنا ایران با حمایت پنج میلیارد ریالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران‌ساخت کرده است.

از این دستگاه عمدتا برای آنالیز اسیدهای آمینه و اندازه‌گیری دی‌ان‌ای، شناسایی و تشخیص ویروس‌هایی چون کرونا استفاده می‌شود که تا پیش از این نمونه‌های آمریکایی آن با هزینه‌های گزاف وارد کشور می‌شد. اکنون نمونه ایران‌ساخت آن با پشتیبانی و هزینه‌های پایین‌تر از نمونه وارداتی در دسترس پژوهشگران قرار گرفته است.

نظارت بر تجارت خارجی با پهپادهای ایران‌ساخت

یکی از دغدغه‌های اصلی گمرک در شناسایی و ارزیابی محموله‌های وارداتی، ارزیابی بدون دخالت کاربر و در سریع‌ترین زمان ممکن است. استفاده از پهپادهای پیشرفته و بهره‌گیری از هوش مصنوعی توسط شرکت دانش‌بنیان سامانه‌های هوشمند کاربردی سنیع، این دغدغه را برطرف کرده است؛‌ به طوری‌که سیستم هوشمند نظارت بر تجارت خارجی گمرک با استفاده از پرنده بدون سرنشین، امکان ارزیابی و بازرسی محموله را محقق ساخت.

این طرح کلان ملی فناورانه با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط این شرکت دانش‌بنیان تجاری‌سازی شده و توسط گمرک به بهره‌برداری رسیده است.

جراحی هوشمند با دستگاه ایران‌ساخت

سامانه هدایت پروسه‌های درمانی ستون فقرات، محصول دانش‌بنیانی در حوزه تجهیزات پزشکی است که می‌تواند با بهره‌گیری از ابزارهای رهیابی پیشرفته و شناسایی موقعیت دست جراح، وی را در دسترسی به اندام نیازمند جراحی یاری کند. شرکت دانش‌بنیان سامانه جراحی هوشمند پارسه، کار تولید و تجاری سازی این محصول دانش‌بنیان را با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با موفقیت به پایان رسانده است.

پایان عمر مگس‌های آفت با محصول ایران‌ساخت

تولید آفت‌کش مگس مدیترانه یک ترکیب نوآورانه به کمک شرکت دانش‌بنیان کیمیا سبزآور است که برای پالایش جمعیت و شکار انبوه هر دو جنس نر و ماده مگس‌های میوه به ویژه مگس مدیترانه، مگس زیتون، مگس گیلاس و دیگر میوه‌جات کاربرد دارد.

قیمت مناسب و استفاده کم‌هزینه و آسان از این محصول دانش‌بنیان که با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تجاری سازی شده، می‌تواند نجات‌بخش محصولات کشاورزی از آفت‌های یادشده باشد.

ضدعفونی عمقی کاغذ با محصول ایران‌ساخت

امواج مایکروویو نخستین و بهترین روش برای ضدعفونی کردن اشیای کاغذی و قرنطینه کردن آن‌ها به شمار می‌رود. شرکت دانش‌بنیان توسعه ایمن الکترونیک باختران با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با استفاده از فناوری بومی تجاری سازی و تولید شده است.

توانمندی در تولید بذرهای هیبرید

یکی از طرح‌های کلان ملی فناورانه حمایت شده توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که در این مراسم رونمایی شد، تولید سه گونه بذر هیبرید خیار، گوجه و فلفل گلخانه‌ای بود که توسط شرکت دانش‌بنیان نگین بذر دانش به مرحله تجاری‌سازی رسید.

این بذرها برای صنعت کشاورزی کشور اهمیتی راهبردی دارد و تنها بر اساس آمار سال گذشته، ۹۵ درصد این بذرها وارداتی است. بذر هیبرید یکی از گران ترین بذرهایی است که کشاورزان از آن استفاده می کنند و از نظر عملکرد و کیفیت نسبت به سایر بذرها کارایی بالاتری دارد.

اشتغال مستقیم برای ۵۰ نفر و تامین نیاز کشور به بذرهای گلخانه‌ای با ارزش ریالی هر بذر تا ۱۱۰ هزار ریال از دستاوردهای این طرح کلان ملی فناوری است

همچنین شرکت دانش‌بنیان کشت و صنعت جوین ۶ رقم ابتدایی بذر هیبرید جدید فلفل دلمه‌ای را تولید و تجاری‌سازی کرد. این طرح کلان ملی فناوری نیز از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت مالی قرار گرفت.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.