تاریخ انتشار :دوشنبه 9 آگوست 21.::. ساعت : 10:28 ق.ظ
فاقددیدگاه

رقص شعله‌های گاز در زیلایی پایانی بر قصه هیزم به دوشی زنان

به گزارش گپ ساران، فقر ها و محرومیت های عمیق تاریخی زیلایی بویراحمد آنقدر بسیارند که هر چه دولتمردان هم خلا ها را پر کنند باز هم جای خالی می ماند زیرا که پیش از انقلاب این دهستان در بن بست واقع شده و هیچ توجهی به آن نشده بود.

مردم این منطقه حتی از اندک حقوق خود در زمینه زیرساخت های آب، جاده، مراکز بهداشتتی و درمانی بی بهره بودند اما پس از انقلاب و به خصوص ظرف سال های اخیر آنچنان در کانون توجه دولتمردان و مسئولان ملی و محلی قرار گرفت که تا حدود زیادی واژه محرومیت در این منطقه کم رنگ شده است.

توسعه راه های روستایی زیلایی، مراکز بهداشت، گسترش شبکه اینترنت از جمله خدمات اخیر دولت در این منطقه بوده است.

گازرسانی به دهستان محروم و دورافتاده زیلایی خواسته چندین ساله مردم این منطقه بوده که سال ها بی نتیجه مانده بود و صدای این مردم شنیده نشد.

سال هاست که مردم روستاها و مناطق عشایری به ویژه در دهستان زیلایی برای پخت وپز، گرمایش، و بهداشت از هیزم استفاده می کنند.

این مساله خسارت زیادی به جنگل های استان وارد می کند و روزانه درختان زیادی در این منطقه قطع می شود.

تلاش برای آغاز عملیات اجرایی طرح گازرسانی به دهستان زیلایی از اوایل مهرماه سال ۹۸ رقم خورد اما به دلایل مختلفی از جمله ممانعت از اجرای طرح توسط پیمانکار، این عملیات هیچ پیشرفتی نداشت.

گاز رسانی به زیلایی یکی از نوید بخش ترین وعده‌های مسئولان و ماندگارترین طرح در همه سالهای گذشته تاکنون برای مردم این منطقه است که با تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار به این طرح آرزوی چندین ساله مردم زیلایی محقق خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون گفت: با پیگیری های انجام شده مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای طرح گاز رسانی به زیلایی اختصاص یافته و به زودی برای نخستین بار شاهد شعله های فروزان و گرم گاز در این مناطق دورافتاده خواهیم بود. 

مهدی روشنفکر افزود: پیمانکار این طرح گازرسانی مشخص و عملیات اجرای آن آغاز خواهد شد.

معاونت مهندسی شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد گفت: روستاهای معرفی شده برای گاز رسانی در حوزه زیلایی طبق آمار فرمانداری ۲۳ روستا هستند.

شجاع الدین جهانبازی تصریح کرد: خط گازرسانی با شبکه در مجموع۱۶۳هزارمتر است و در حوزه زیلایی هیچ روستای گازدار ندارد.

مدیرعامل شرکت گاز کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۸۳ درصد جمعیت روستایی استان از نعمت گاز برخوردار هستند.

رحمان خادم تاکید کرد: سال گذشته، ۱۰ هزار و ۲۰۰ مشترک به جمع مشترکین گاز استان افزوده شده است.

وی ادامه داد: چهارهزار و ۸۳۰ کیلومتر شبکه گاز در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد اجرا شده که از این میزان، ۳۶ کیلومتر در بخش شهری و ۵۶۸ کیلومتر در بخش روستایی است که طی سال ۹۹ اجرا شده است.

با گازرسانی به دهستان زیلایی از حجم سختی ها و دشواری های موجود در این منطقه کاسته خواهد شد و مردم تمایل کم تری برای مهاجرت خواهند داشت.

امید است هر چه سریع تر شاهد شعله های فروزان گاز در دهستان زیلایی باشیم و مانع از قطع صدها درختی شود که بی گناه سربریده می شوند.

دهستان زیلایی با جمعیتی حدود ۱۵ هزار نفر دارای ۵۸ روستا است و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد واقع شده است.

در دهستان زیلایی ۶ هزار و ۴۷۲ هکتار جنگل، هفت هزار و ۴۳۳ هکتار مرتع، ۶۷۰ هکتار زمین زراعی و ۴۵ هکتار باغ وجود دارد. 

جنگل های کهگیلویه و بویراحمد که جزیی از منطقه زاگرس محسوب می شود، ۸۰۰ هزار هکتار جنگل مساحت دارد و  بر اساس گزارش ها از وسعت ۶ میلیون هکتاری جنگل‌های منطقه زاگرس به دلایل مختلف یک میلیون هکتار آن از بین رفته است.

بر اساس مطالعات انجام شده در جنگل‌های زاگرس ۲ هزار و ۳۷۲ گونه گیاهی شناسایی شده است و افزون بر ده ها فایده جنگل ها در زندگی بشر این ثروت ارزشمند ملی محل زیست ۶۱ گونه پستاندار، ۲۷ گونه ماهی، ۱۶۷ گونه پرنده و ۳۷ گونه خزنده است که این وظیفه شهروندان را برای صیانت از آن بیشتر کرده است.

۱۶۸ هزار خانوار در استان کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند که از این تعداد ۱۲۲ هزار و ۶۰۰ خانوار شهری و ۴۵ هزار و ۴۰۰ خانوار روستایی است.

با این وضعیت ۹۷ درصد کل خانوارهای شهری و ۷۲ درصد خانوارهای روستایی استان از این نعمت خدادادی بهره مند شده اند.

کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی حدود ۷۲۳ هزار نفر دارای یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه بر اساس سرشماری عمومی نفوس مسکن سال ۹۵ است.

دفتر امور روستایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز اعلام کرد: ظرف یک دهه گذشته افزون بر ۵۹۰ روستا در این استان خالی از سکنه شده‌اند.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.