تاریخ انتشار :چهارشنبه 11 آگوست 21.::. ساعت : 11:39 ق.ظ
فاقددیدگاه

راه‌اندازی مجدد ۴۰۰ واحد صنعتی غیرفعال از ابتدای امسال

به گزارش روز چهارشنبه گپ ساران از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «علی رسولیان» در آستانه روز ملی حمایت از صنایع کوچک اظهار داشت: با راه اندازی مجدد این واحدها، برای پنج‌هزار و ۲۹۱ نفر اشتغالزایی یا تثبیت شغل شده است.

وی افزود: اکنون در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور بیش از ۴۸ هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط مستقر هستند که بیش از ۸۳ درصد آن‌ها فعال و با ظرفیت‌های مختلف درحال تولید هستند.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با اشاره به این‌که در سال جاری راه اندازی مجدد ۱۶۰۰ واحد در سراسر کشور در دستور کار قرار گرفته است، اضافه‌کرد: نرخ رشد تعطیلی واحدهای صنعتی در پنج ماهه گذشته نیز ۱۷ درصد کاهش داشته است.

رسولیان ادامه‌داد: با بازگشت حدود ۴۰۰ واحد صنعتی به چرخه تولید از ابتدای امسال، ۲۳ درصد از برنامه تدوین شده برای احیای صنایع کوچک و متوسط در سال ۱۴۰۰ عملیاتی شده است.

وی بیان‌داشت: با توجه به برنامه‌ریزی احیای ۲۸ هزار و ۸۰۰ شغل در واحدهای صنعتی راکد، آمار تحقق یافته اشتغال در واحدهای احیاء شده بیش از ۱۸ درصد از مجموع اشتغال مورد نظر از محل این برنامه است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: رشته صنایع فلزی با ۲۵.۸ درصد، شیمیایی با ۲۲ درصد و غذایی با ۱۶.۹ درصد به ترتیب بیشترین تعداد راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی را از ابتدای امسال به خود اختصاص داده‌اند.

رسولیان افزود: سرانه اشتغال هر واحد صنعتی که مجدد راه‌اندازی شده، به‌طور متوسط ۱۸ نفر است و سرمایه‌گذاری انجام شده برای احیای این واحدها بیش از ۲۴ هزار میلیارد ریال بوده است.

وی اضافه‌کرد: راه‌اندازی مجدد واحدهای صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال از طریق واگذاری به سرمایه‌گذار جدید، تامین مالی، اخذ شریک سرمایه‌گذار، تامین مواد اولیه، اجاره به شرط تملیک، حل مشکلات اختلاف شرکاء و غیره انجام شده است.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به چرخه عمر فناوری و محصول در صنعت نیز اشاره و تصریح‌کرد: چرخه محصول نمایان‌گر دوره عمر فناوری و نمودار رشد بازار آن است؛ به‌طوری که از مرحله ایده‌پردازی در قالب یک طرح مهندسی تا تولید و رشد محصول و نحوه واکنش بازار نسبت به انتشار محصول، کسب و کارها با تحولات مختلفی در مراحل جنینی، رشد، بلوغ و زوال مواجه می‌باشند.

رسولیان ادامه داد: از این رو باید توجه داشت که یک محصول یک چرخه عمر مشخصی دارد و یک بنگاه همیشه نمی‌تواند فعال باشد، زیرا شاید درگیر تغییر فناوری، تغییر روش تولید، تغییر نوع محصول و … شود و مدتی راکد و سپس فعال شود.

وی یادآور شد: در سال ۱۳۹۹ نیز با تمهیدات اتخاذ شده و همکاری دستگاه قضایی، شبکه بانکی، استانداری و کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌ها، ۱۵۵۷ واحد صنعتی به بهره برداری رسیده غیرفعال با اشتغالزایی ۲۵ هزار و ۹۸۸ نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور به چرخه تولید بازگشتند.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت‌های استانی تابعه آن اکنون با دارا بودن ۵۰۵ شهرک و ۳۲۴ ناحیه صنعتی و سه منطقه ویژه اقتصادی درحال بهره‌برداری، ۸۱ شهرک و ناحیه صنعتی تخصصی، ۶ شهرک فناوری، ۴۰ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار، ۲ مجتمع فناوری اطلاعات و خدمات نرم‌ افزاری، ۹۳ هزار و ۹۲۳ قرارداد منعقده و بهره‌برداری از ۴۸ هزار و ۱۲ واحد صنعتی و سه هزار و ۱۴۵ واحد کارگاهی، زمینه اشتغال مستقیم ۹۶۲ هزار و ۲۴۳ نفر را در سراسر کشور فراهم کرده است.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.