تاریخ انتشار :شنبه 14 آگوست 21.::. ساعت : 10:31 ق.ظ
فاقددیدگاه

بنای تاریخی پل بریم باشت به بخش خصوصی واگذار می‌شود

مجید صفایی روز شنبه در بازدید از پل بریم باشت اظهار داشت: این اقدام با هدف مرمت، حفاظت و بهره‌وری، ایجاد فرصت های شغلی جدید و توسعه زیرساخت‌های گردشگری در این شهرستان صورت می‌گیرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد:تاکنون در هشت مرحله دهانه‌های این بنای تاریخی مرمت‌ شده و امسال یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای این مرمت بنای تاریخی اختصاص‌ یافته است.

صفایی با اشاره به اینکه سنگ‌فرش، دیوارکشی و نرده‌کشی از بخش‌های مختلف مرمت پل تاریخی بریم در مراحل پیش بوده است، عنوان کرد: طرح مرمت پل بریم با هدف ماندگاری بیشتر این میراث ارزشمند تاریخی اجرا می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: با همکاری صندوق احیای وزارتخانه تاکنون ۲ بنای تاریخی حمام کهیار و کاروانسرای بافت تاریخی شهر دهدشت در استان به بخش خصوصی واگذار شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باشت نیز در این بازدید گفت: واگذاری پل بریم به بخش خصوصی برای ایجاد امکاناتی مانند حجره های صنایع دستی  و سایر زیرساخت های مورد نیاز توسعه گردشگری در این منطقه انجام می شود.

صادق ماندنی زاده اظهار داشت:چند سرمایه گذار برای ایجاد چنین طرح هایی در منطقه پل بریم اعلام آمادگی کرده اند و قرار است پس از طی مراحل قانونی این منطقه با  انجام مزایده برای سرمایه گذاری به بخش خصوصی واگذار شود.

وی عنوان کرد: هم اکنون یک اقامتگاه بومگردی در نزدیکی پل بریم با پیشرفت فیزیکی مطلوب در دست ساخت است. 

ماندنی زاده ابراز داشت:این طرح در زمینی به مساحت یکهزار متر مربع و با ۱۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری از محل آورده بخش خصوصی و تسهیلات ارزان قیمت در دست اجراست.

وی عنوان کرد: پیش از این مجتمع رفاهی تفریحی در روستای شوش در نزدیکی پل بریم نیز افتتاح شده بود. 

ماندنی زاده تاکید کرد:این طرح با سرمایه گذاری ۷۰میلیارد ریالی و در زمینی به مساحت چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع احداث شده است.

پل بریم به‌صورت طاق‌های کمانی به‌هم‌پیوسته است که در روزگار کهن محل عبور، تجارت و مبادله فرهنگ مردمان دور و نزدیک منطقه بود.

بخش‌های به‌جامانده از این میراث تاریخی شامل ۱۳ دهانه طاق چشمه و پایه ستون‌های بزرگ است.

این مکان دیدنی در حدود هشت کیلومتری شهر باشت، در محدوده روستای چم بلبل و حدود ۹۰ کیلومتری جنوب یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

به دلیل قرار داشتن تفرجگاه چشمه انجیری در کناره‌ این پل جذابیت‌های آن برای گردشگران بیشتر شده است.

۵۵ اثر تاریخی در شهرستان باشت تاکنون در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.پل تاریخی پریم، دوگور دوپا، چهار صفه خان احمد و اشکفت شاه از مهمترین آثار تاریخی این شهرستان است.

شهرستان باشت در جنوب شرقی کهگیلویه و بویراحمد دارای ۱۱۵ روستا، یک شهر، دو بخش ۲۲هزار نفر جمعیت است.این شهرستان در ۱۱۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

 

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.