تاریخ انتشار :یکشنبه 15 آگوست 21.::. ساعت : 10:27 ق.ظ
فاقددیدگاه

قامت پدیده نوظهور هندبال کشور شکست

به گزارش گپ ساران، وقتی در سال ۱۹۲۰ ،ورزش هندبال در جهان در ردیف ورزش های رسمی قرار گرفت کسی چه می دانست یک قرن بعد در کوچه پس کوچه های شهر محروم دهدشت در جنوب غرب ایران تیمی شکل بگیرد که جوانانش در زمین چونان اسب بادپا بتازند و کمتر تیمی توان رویارویی با آنان را داشته باشد.
نام تیم هندبال فراز بام از کوه سترگ خائیز در جنوب شهرستان کهگیلویه به عاریت گرفته شده و گروهی جوان گمنام اما جویای نام در این تیم گرد هم آمدند تا پنجه در پنجه بزرگان هندبال کشور کنند و تیم های قدر و صاحب نام را شکست دهند.

ورزش هندبال در دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه از ۱۴پیش با استقبال جدی دوست داران این رشته رو به رو شد و تیم هندبال فرازبام بعد از حضوری چهار ساله در دسته های پایین لیگ هندبال کشور با بازیکنان و مدیران بومی در سال ۹۷ جواز حضور در لیگ برتر را برای اولین بار کسب کرد.
تیم هندبال فراز بام اولین تیم ورزشی در شهرستان کهگیلویه بوده که تاکنون در لیگ برتر مجوز حضور گرفته است.
شاید ارزش اولین صعود و حضور در لیگ برتر را در ابتدا تنها بازیکنان و کادر فنی تیم فراز بام درک می کردند اما طی این سه سال حضور تیم هندبال فرازبام خاییز دهدشت با پنجه در پنجه و رقابت با غولهای بزرگ هندبال کشور توانست شور و نشاط وصف ناپذیری را به جوانان ورزش دوست دیار بلادشاپور یعنی دهدشت تزریق کند. 

در سالهای اول و دوم حضور تیم هندبال فراز بام خائیز در لیگ برتر سالن اختصاصی شهید باهنر دهدشت مملو از تماشاگران پرشوری می شد که در حمایت از تنها تیم لیگ برتری شهرستان خود سراز پا نمی شناختند.

هر چند در سال سوم ویروس کرونا مانع از حضور تماشاگران پرشور و نشاط کهگیلویه ای در سالن شد ولی نونهالان، نوجوانان و جوانان دیار کهگیلویه با برنامه ریزی تیم مدیرتی توانستند با شرکت در  دوره های آزمایشی هندبال عشق  و علاقه خود به  فعالیت در این رشته را نشان داده و هم اکنون تیم مدیریتی هندبال فرازبام با حضور مربی با دانش روسی «سرگی نیکولنکو» در همه رده های سنی در حال اموزش های لازم به این بازیکنان است.

تیم هندبال فراز بام خائیز دهدشت که اولین فصل حضور خود در لیگ برتر هندبال کشور را در سال ۹۷ تجربه کرده بود با کسب نتایج خوب مقابل حریفان قدرتمند و صاحب نام ،در قامت پدیده لیگ برتر هندبال ظهور و سکوی سوم لیگ برتر را کسب کرد. 

تیم هندبال خائیز در دومین و سومین دوره حضور خود در لیگ برتر توانست با کسب نتایج خوب و استفاده از دانش بازیکنان بومی به ترتیب مقام های پنجم و ششمی را بین تیم های توانمند لیگ برتری کسب کرد و به عنوان پدیده نوظهور هندبال طی این سالها برای حریفان خود خط و نشان کشید.

 تیم فرازبام خائیز دهدشت رامی توان نمونه موفقیت امیز از خصوصی سازی ورزش دانست که توانست با اتکا به جوانان بومی پله های موفقیت را طی این سالهای یکی پس از دیگری طی کرده و در قالب یک پدیده نوظهر در هندبال کشور ظاهر شود.

هم اکنون این تیم به دلیل شرایط بحرانی مالی و کم کاری مسئولان استان از حضور در لیگ برتر انصراف داده و رویای جوانان این دیار را پنبه کرده است.

در سال های گذشته مدیرعامل تیم هندبال خائیز در دو مرحله با توجه به حمایت نکردن مسئولان خواستار انتقال این تیم به بهبهان یکی از شهرهای خوزستان شد ولی با تامین زیرساخت های لازم از سوی تیم مدیریتی باشگاه، شرایط برای ادامه حضور و فعالیت در دهدشت فراهم شد.

در سال ۹۸ با توجه به درخشش هندبال فرازبام خائیز در رده های سنی مختلف میزبانی سی و یکمین دوره رقابت‌های لیگ برتر آقایان به دهدشت نیز واگذار شد.این میزبانی با توجه به حضور تیم های قدرتمند کشور در رشته هندبال  فرصتی شد تا شهر تاریخی بلادشاپور به عنوان سفیر فرهنگی خود را نشان دهد و به معرفی ظرفیت های فرهنگی استان نیز کمک شایانی کند.

با توجه به آوازه هندبال فرازبام خائیز در کشور مسئولان استانی می توانستند با حمایت های هرچند اندک  از فرصت ها برای جذب سرمایه گذاران در راستای توسعه استان بویژه در بخش ورزش به نحو احسن استفاده کنند.

امروزه شهرهای مختلف از جمله دشتستان در استان بوشهر، بهبهان در استان خوزستان و تیم کازرون از فارس به واسطه حضور تیم های خود درلیگ برترهندبال و حمایت همه جانبه مسئولان خود توانستند از نام و اوازه تیم لیگ برتری خود مسیرهای توسعه دیار خود را فراهم کنند.

مدیرعامل تیم هندبال فرازبام خائیز با ابراز گلایه از وعده های بی سرانجام مسئولان این استان می گوید: تیم هندبال فراز بام خائیز زیر پوشش یک شرکت فنی و مهندسی است که بصورت خصوصی اداره می شود.
مجید پارسایی با اشاره به اینکه تنها فردی است که در استان مدرک مربیگری ملی و مدرس رسمی فدراسیون هندبال را دارد گفت: امسال این تیم به دلیل شرایط مالی نامناسب و عدم حمایت مسئولان از حضور در لیگ برتر انصراف داد.

وی کسب مقام سوم لیگ برتر هندبال کشور در سال ۹۷، قهرمان مسابقات استعدادهای برتر کشور در سال ۹۸، کسب مقام سوم مسابقات استعدادهای برتر در سال ۹۷، نایب قهرمان مسابقات دسته یک کشور در سال ۹۶ ، کسب مقام سوم مسابقات جوانان کشور در سال ۹۶ و دعوت چندین بازیکن در رده‌های مختلف به تیم ملی را نمونه‌هایی از موفقیت‌های هندبال باشگاه فرازبام دهدشت طی این سالها دانست و گفت: طی این سه سال وعده های زیادی از استاندار تا نماینده مردم در مجلس برای حمایت از این تیم داده شد ولی هیچ کدام عملی نشد.

پارسایی با اشاره به برنامه های بلند مدت تیم مدیریتی هندبال در توسعه این ورزش در استان بیان کرد: تیم هندبال که به عنوان سفیر فرهنگی استان چهار فصل کهگیلویه وبویراحمد در کشور شناخته شده است در سایه بی‌توجهی مسؤولان استانی، شهرستانی، نماینده مردم در مجلس و نیروهای بومی پایتخت‌نشین از لیگ برتر انصراف داد.

وی وجود نیروهای با استعداد ورزشی در استان محروم کهگیلویه وبویراحمد و بخصوص شهرستان کهگیلویه را یک غنیمت دانست و گفت: با توجه به فعال بودن هیات های هندبال در بیشتر شهرستانهای استان و حضور تیم فرازبام خائیز در همه رده های سنی هندبال کشور این استان می تواند به عنوان قطب هندبال کشور طی سالهای آینده معرفی شود.

پارسایی تصریح کرد: همه مردم بدانند عدم حضور تیم هندبال فرازبام خائیز دهدشت در سی‌ و چهارمین دوره لیگ برتر هندبال آقایان کشور نشان از ضعف مدیریتی مسئولان استان در عدم حمایت از نخبه های ورزشی دارد.

وی تاکید کرد: از من نوعی تا استاندار و نماینده مردم در مجلس در قبال ورزشکاران هندبالیست که رویایی خوب برای حضور در لیگ برتر هندبال داشتند مسئول هستیم و باید برای آنها به نوعی جبران کنیم.

 رییس هیات هندبال کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به وجود ظرفیت‌های خوب ورزشی و نیروی انسانی توانمند توسعه ورزش هندبال در همه شهرستانهای استان اولویت اصلی این هیات است.

مصطفی پارسایی اظهار داشت: با برنامه ریزی هدفمند و انتخاب شهرهای یاسوج، دهدشت و گچساران به عنوان پایلوت توسعه ورزش زیبای هندبال در استان آغاز  شد.

وی بیان کرد: در این طرح با استفاده مناسب از ظرفیت نیروی انسانی در شهرهای همجوار مناطق پایلوت مانند باشت، چرام، لنده، شوق، قلعه رئیسی، سی سخت و دیشموک زیرساخت‌های  ورزش پایه هندبال برای توسعه تامین خواهد شد.

پارسایی حضور مربی با دانش روسی «سرگی نیکولنکو» را یک مزیت بزرگ برای استان دانست و گفت: طی این چند سال هندبال شهرستان کهگیلویه در رده های پایه رشد خوبی داشته و توانست موفقیت های خوبی در رده های سنی مختلف کسب کند.

وی اضافه کرد: تیم هندبال فراز بام خائیز دهدشت در سی و چهارمین دوره رقابت های لیگ برتر به دلیل مشکلات مالی از حضور در این رقابت ها انصراف داد.

پارسایی حمایت از این تیم را وظیفه همه مسئولان استان دانست و گفت: هندبالیست های استان و بخصوص شهرستان کهگیلویه در سالهای آینده حرفهای زیادی برای گفتن خواهند داشت.

بیش از ۷۵۰ ورزشکار ساماندهی شده در رده های مختلف سنی هندبال در کهگیلویه و بویراحمد مشغول فعالیت هستند.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.