تاریخ انتشار :سه‌شنبه 31 آگوست 21.::. ساعت : 10:55 ق.ظ
فاقددیدگاه

انتصاب یک مدیر فراجناحی برای اجرای یک برنامه راهبردی

به گزارش گپ سارانپلاس، فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت دهم و نماینده کنونی مجلس شورای اسلامی در این باره گفته: «انتخاب مهندس ‌محمد اسلامی که سابقه بسیار مثبتی در زمینه‌های آموزش، تحقیقات منجر به محصول و مدیریت اجرائی در سطح کلان کشوری دارد نویددهنده اجرای درست ‌راهبردهای هسته‌ای نظام است».

رئیس پیشین این سازمان یعنی علی‌اکبر صالحی نیز با تبریک و استقبال از انتصاب اسلامی گفته است «بدون تردید، حضور شخصیتی آراسته به زیور تقوا، فضیلت، خلوص، صداقت و مدیری برخوردار از دانش و تجربه فراوان در حوزه‌های مختلف مدیریت کلان، در راس هرم مدیریتی صنعت هسته‌ای کشور، نوید بخش آغاز فصلی جدید در حیات این صنعت ملّی و زمینه‌ساز شتاب بخشیدن به حرکت پرشتاب سازمان انرژی اتمی ایران در مسیر رشد و تعالی است».

اسلامی کیست و چه سوابقی دارد؟
محمد اسلامی متولد ۱۳۳۵ در شهر اصفهان و کارشناسی‌ارشد مهندسی راه و ساختمان است که سابقه وزارت راه و شهرسازی و استانداری مازندران را در کارنامه دارد.
او همچنین معاون مهندسی و طرح‌های توسعه سازمان صنایع دفاع، مدیرعامل شرکت هواپیماسازی ایران، قائم مقام سازمان صنایع هوافضا، رئیس موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی، معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع، معاون مهندسی پدافند غیرعامل وزارت دفاع، دبیر ستاد توسعه سواحل مکران، عضو شورای عالی هواپیمایی کشور و عضو انجمن هوافضای ایران بوده است.

دقت در این سوابق نشان می‌دهد اسلامی نه تنها سوابق مرتبط را داراست بلکه در سال‌های زیادی با مجموعه‌های مختلف صنعتی، تحقیقاتی و دفاعی همکاری داشته است و از نزدیک این سازمان‌ها را می‌شناسد.
از طرفی اسلامی در همه سال‌های مدیریت خود، همواره  چهره غیرسیاسی و فراجناحی بود و دقت در سوابق وی موید همین نکته است؛ این ویژگی، عنصر بسیار مهمی برای مدیریت مجموعه حساس و فراقوه‌ای سازمان انرژس اتمی است که رئیس‌جمهوری و مشاورانشان به طور حتم آن را لحاظ کرده‌اند.

اسلامی همچنین چهره‌ای کاملا عمل‌گرا، یک مدیر اجرایی توانمند و مستقل است و تحت تاثیر افراد و جریان‌های سیاسی قرار نمی‌گیرد؛ با توجه به برنامه کلان سازمان یادشده و نقشی که در مناسبات داخلی و خارجی کشور دارد، انتصاب آقای اسلامی نویدبخش حرکتی مفید و موثر در چهلر سال آینده خواهد بود.

برآوردهای اولیه نشان می‌دهد که قرار است از ظرفیت مدیریتی و اجرایی اسلامی برای ملموس کردن دستاوردهای علمی بخش فناوری هسته‌ای و وارد کردن آنها به حوزه زندگی مردم استفاده شود. از جمله در بخش‌های تولید برق، پزشکی، کشاورزی، آب شیرین‌کن و ایجاد اشتغال بیشتر در این حوزه‌ها.

به این ترتیب به نظر می‌رسد مجموعه عظیم و مهم انرژی اتمی کشور اکنون بیش از هر زمان دیگری نیازمند یک مدیر اجرایی توانمند و امتحان پس داده است.

توجه داشته باشیم که سیاست «صنعتی‌سازی» اکنون و پس از سال‌ها سرمایه‌گذاری مالی، سیاسی، اقتصادی و ملی برای حوزه  انرژی اتمی، لازم و اجتناب‌ناپذیر است؛ ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی با وجود هزینه‌های زیادی که در رابطه با دستیابی به انرژی هسته‌ای داشته، اکنون توقع دارند از دستاوردها و فواید این حوزه بهره‌مند شوند و با حضور مدیری قوی، انرژی هسته‌ای در زندگی مردم، به صورت ملموس‌تر دیده شود.

وارد شدن انرژی اتمی و دستاوردهای آن در زندگی جاری مردم به عنوان راهبرد دولت سیزدهم در همین رابطه قابل ارزیابی است و انتصاب اسلامی موید همین نکته است؛ ناگفته پیداست برای تحقق این هدف راهبردی و مهم، سازمان انرژی اتمی نیازمند مدیری فراجناحی، کاربلد، توانمند و باتجربه است.

بحث هماهنگی مدیران سازمان انرژی اتمی با مراکز صنعتی _ امنیتی از دیگر شروط انتصاب رئیس این سازمان است که توجه با سوابق مدیریتی اسلامی موید این هماهنگی و شناخت متقابل است. در شرایط کنونی، رشد علمی قابل ملاحظه صنعت هسته‌ای کشور نیازمند مدیری است که بتواند راهبری این صنعت با بخش‌های علمی، دفاعی و عملیاتی کشور را برعهده بگیرد.

اسلامی همچنین تجربه‌های همکاری موفقی با سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها داشته است که با وجود اینکه در نگاه اول، ارتباط مستقیمی به حوزه تخصصی‌اش نداشته اما شیوه مدیریت وی توانسته راهبری مجموعه‌های مختلف را با منشا خدمات مناسب همراه کند؛ از تجربه همکاری با دانشگاه آزاد و فدراسیون فوتبال تا شهرداری تهران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارتخانه‌های دفاع و فرهنگ و ارشاد اسلامی.

در مجموع، انتخاب و انتصاب محمد اسلامی برای ریاست سازمان مهم وراهبردی انرژی اتمی نه تنها مغایرتی با مبانی علمی مدیریتی و راهبری ندارد، بلکه با توجه با سیاست کاربردی‌سازی خدمات این سازمان، انتصابش در شمار برترین اقدامات دولت سیزدهم است، با این امیدواری که همه مردم و نظام جمهوری اسلامی از خدمات ارزنده ایشان بهره‌مند شوند.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.