تاریخ انتشار :شنبه 4 سپتامبر 21.::. ساعت : 10:53 ق.ظ
فاقددیدگاه

فعال شدن ۵۰ واحد صنعتی تا درآمد ۹۸ میلیارد تومانی گمرکات قم

افتتاح مجتمع کارآفرین درقم، آغاز عملیات آماده‌سازی اراضی ۲۲ هکتاری شهرک پردیسان ، افزایش ۱۰ درصدی ازدواج درقم ، ساماندهی بنگاه های املاک ، ورود به عرصه تیم‌داری انتظار از هیات فوتبال،حفر و بهسازی ۱۱ حلقه چاه آب ، نفوذ ۱۱۷ درصدی نرخ نفوذ اینترنت سیار و ثابت ،تدارک کودهای یارانه‌ای برای کشت پاییزه قم ،انجام ۶۵۱ خدمت دستگاه‌های اجرایی از بستر دولت الکترونیک از دیگر اخبار هفته گذشته قم است. 

درآمد ۹۸ میلیاردتومانی  گمرکات قم 

مدیرکل گمرکات قم گفت: درآمد کل گمرکات استان از ابتدای سالجاری تا پایان مردادماه به ۹۸ میلیارد تومان رسید که این رقم نسبت به مشابه سال گذشته ۲۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

اسفندیار دریکوندی هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار گپ ساران،‌ بیان کرد: در بخش صادرات مقدار۷۶هزار و ۷۶۱تن انواع کالا از قبیل سرب، انواع هیدروکربن، مفتول مسی، انواع گرانول و کفش و صندل به ارزش ۷۶ میلیون دلار به کشورهایی نظیر عراق، افغانستان، امارات، هند، پاکستان و ازبکستان صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش۵۴ درصد و از نظر وزن ۱۰۱ درصد رشد داشته‌است.

وی در ادامه با اشاره به عملکرد گمرکات استان در بخش واردات، افزود: طی مدت یاد شده مقدار ۱۹هزار و ۸۴۴تن کالا از قبیل اجزا و قطعات ماشین لباسشویی، اجزا و قطعات یخچال، اجزا وقطعات موتور سیکلت و قطعات دوچرخه از کشورهایی نظیر چین، هند، ایتالیا، امارات، ترکیه و ژاپن به ارزش ۸۷میلیون دلار از طریق گمرکات استان قم به کشور وارد شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن هشت درصد و از نظر ارزش یک درصد رشد داشته‌است.

فعال شدن ۵۰ واحد صنعتی قم

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: طبق پیش بینی‌های انجام شده در سالجاری ۱۵۴ پروژه نیمه تمام در قم به بهره‌برداری خواهد رسید که از ابتدای سال ۵۰ واحد به سرمایه‌گذاری ۷۴۲ میلیارد تومانی و اشتغال یکهزار و ۳۰۰ نفری عملیاتی شد.

محمود سیجانیدر حاشیه کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، افزود: تا پایان سال جاری ۹۰ واحد صنعتی قم طرح‌های توسعه‌ای خود را نهایی خواهند کرد که از ابتدای سالجاری تاکنون ۳۸ واحد طرح های توسعه‌ای خود را عملیاتی کرده‌اند.

وی گفت: همچنین احیای ۳۸ واحد راکد صنعتی نیز تا پایان سالجاری عملیاتی می‌شود و از ابتدای امسال ۱۶ واحد با سرمایه کذاری ۱۱۳ میلیارد تومان به چرخه تولید بازگشته‌است.

افتتاح طرح‌های بزرگ کشاورزی قم درسالجاری

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم، گفت: براساس برنامه تدوین شده، طرح‌های بزرگ اقتصادی در حوزه کشاورزی و بخش‌های وابسته به آن طی سال‌جاری در قم به‌بهره‌برداری خواهد رسید.

عباس پورمیدانی هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار گپ ساران، بیان کرد: برای تکمیل طرح‌های مورد نظر که تاثیر بسزایی در افزایش سطح تولید محصولات کشاورزی قم خواهد داشت، درکنار اعتبارات دولتی، از سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی به نحو مطلوب استفاده خواهد شد.

وی همچنین افزود:‌ با بهره‌برداری از طرح‌های مورد نظر، فرصت‌های متعدد شغلی در بخش‌کشاورزی قم به وجود خواهد آمد و تعداد قابل توجهی از افراد دارای مدرک دانشگاهی در حوزه کشاورزی، خواهند توانست در زمینه‌های مرتبط با تحصیلات خود فعالیت کنند.

وی ادامه داد: ایجاد واحدهای پرورش انواع ماهیان خوراکی و زینتی، احداث واحدهای پرورش دام و طیور، اجرای گسترده سامانه‌های نوین آبیاری و ایجاد واحدهای فرآوری محصولات با رعایت بالاترین استانداردهای کیفی از جمله طرح‌های مهم مورد توجه سازمان جهاد کشاورزی قم در سال‌جاری است.

ورود به عرصه تیم‌داری انتظار از هیات فوتبال قم 

مدیرکل ورزش و جوانان قم، با اشاره به ضرورت نگاه تحولی در هیات ورزشی فوتبال استان گفت: انتظار ما از هیات فوتبال قم این است که با بسیج امکانات و استفاده از تمام ظرفیت های موجود ، برنامه ریزی برای ورود به عرصه تیم داری در لیگ های مختلف را در دستور کار قرار دهد.

رسول منعم در گفت و گو با خبرنگار گپ ساران افزود: باید یکی از سیاست‌های هیات فوتبال که به تازگی هیات رئیسه آن نیز تعیین شده، ورود به عرصه تیم داری به ویژه در رشته فوتبال است.

افتتاح مجتمع کارآفرین درقم 

با حضور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی مجتمع کارآفرین در رابطه با صنعت کفش و دمپایی عصر هفته گذشته در قم افتتاح و به بهره برداری رسید.

این‌مجتمع که به همت فعالان و تولید کنندگان کفش مورد بهره برداری قرار گرفت با زیربنای ۱۵ هزار متر مربع در خدمت فعالان این عرصه خواهد بود و زمینه مطلوبی جهت معرفی تولیدات این صنعت به وجود می آورد.

فعالان کفش قم بیش از ۸۰ درصد صادرات کفش کشور را در اختیار دارد و این صنعت موجب اشتغالزایی ویژه ای دراین  استان شده است.

آغاز عملیات آماده‌سازی اراضی ۲۲ هکتاری شهرک پردیسان 

مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: عملیات آماده‌سازی سایت ۲۲ هکتاری پردیسان قم آغاز شد و به‌زودی عملیات ساخت بیش از ۷۰۰ واحد مسکونی طرح مسکن اقدام ملی متقاضیان در این اراضی نیز کلید خواهد خورد.

 حسن صبوری هفته گذشته اظهار داشت: طرح مسکن اقدام ملی با هدف خانه‌دار کردن اقشار مختلف و نیازمند مسکن کشور از حدود ۲ سال گذشته به‌اجرا گذاشته شد.

وی افزود: سهم قم در مرحله نخست ثبت نام چهار هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی است که از این تعداد چهار هزار واحد به‌شهر قم و مابقی نیز به‌شهرهای دیگر استان اختصاص داشت.

مقاوم سازی ۳۰ درصد مدارس قم 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس قم گفت: درهشت سال گذشته،حدود ۳۰ درصد از مدارس این استان مشمول تخریب و بازسازی، احداث و یا مقاوم‌سازی شد.

محسن پورگلیان درگفت‌وگو با خبرنگار گپ ساران، افزود: در این مدت در ۱۰۰ مدرسه محوطه‌سازی صورت گرفته و در این راستا بیش از ۱۰۰ هزار مترمربع از حیاط مدارس آسفالت شده است.

وی اضافه کرد: در این سال‌ها، بیش از ۲۰۰ طرح آموزشی، پرورشی و ورزشی با زیربنای ۲۷۷ هزار مترمربع احداث شد که شامل یک هزار و ۵۰۰ کلاس درس می‌باشد.

رشد ۵۰ درصدی مرسولات ثبتی پست 

مدیرکل پست استان قم گفت: از ابتدای سالجاری تا پایان مرداد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد رشد قبول در بخش مرسولات ثبتی رخ داده و با توجه به روند جهشی ثبت مرسولات درسال گذشته نسبت به سال ۹۸ این رشد ۵۰ درصدی آمار بی سابقه‌ای را در پست استان رقم زده است.

ابوالفضل باقری منش هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار گپ ساران، با اشاره به روند ادامه کرونا و افزایش ترافیک کاری شبکه پستی در بخش قبول و توزیع مرسولات پستی اظهار کرد: شبکه پستی کشور از ابتدای شیوع کرونا با هدف کمک به تحقق پویش در خانه بمانیم بدون تعطیلی در کنار مردم قرار گرفت تا نیاز آنها را با توجه به محدودیت ها و ممنوعیت های تردد در سطح استان و کشور مرتفع سازد.

تدارک کودهای یارانه‌ای برای کشت پاییزه قم 

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قم گفت: اقدام‌های لازم به منظور تامین، تدارک و ذخیره سازی مناسب و کافی کودهای یارانه‌ای برای کشت پاییزه سال‌جاری در استان انجام شده‌است.

حسین زند درگفت‌وگو با خبرنگار گپ ساران، بیان کرد: با وجود همه محدودیت‌های مالی، ارزی و اجرایی به ویژه درگیری با بیماری منحوس کرونا، طبق برنامه‌ریزی به‌عمل آمده و مطابق برنامه‌زمان‌بندی برای آغاز کشت پاییزه، بیش از پنج هزار تن انواع کودهای یارانه‌ای ازته، فسفاته و پتاسه در استان ذخیره سازی شده‌است .

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی قم اضافه کرد: با توجه به تامین، تدارک و ذخیره مناسب کودهای یارانه‌ای، کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی بدون هیچ‌گونه دغدغه و نگرانی در خصوص تامین کود، فصل کشت پاییزه را به خوبی و با اطمینان لازم آغاز کنند.

انجام ۶۵۱ خدمت دستگاه‌های اجرایی قم از بستر دولت الکترونیک 

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم روند توسعه دولت الکترونیک در استان را مورد توجه قرار داد و گفت: ۶۵۱ خدمت ۵۴ دستگاه اجرایی قم از بستر دولت الکترونیک انجام می‌گیرد که ۱۴۵ خدمت از ابتدای سال جاری اضافه شده‌است.

جواد غلامپور هفته گذشته درگفت وگو با خبرنگار گپ ساران،  اقدامات دبیرخانه توسعه دولت الکترونیک را مورد اشاره قرار داد و افزود: در این خصوص اجرایی نمودن طرح پژوهشی وضعیت توسعه دولت الکترونیک، اتصال کلیه دستگاه های استان به NIX و واگذاری ۳۵۲ خدمات دستگاه های اجرایی استان به دفاتر پیشخوان عملیاتی شده است.

وی با اشاره به طرح های اشتغال زایی انجام شده، ابراز داشت: ارایه ۶ وام در قالب طرح اشتغال پایدار با اعتبار ۹ میلیارد ریال، ۵۸ میلیارد ریال در قالب تسهیلات وجوه اداره شده، ایجاد تفاهم نامه با پارک فاوا برای بهره مندی از شبکه تاد در سال جاری، ایجاد نخستین کارخانه نوآوری و حمایت از یک هزار و ۲۸۸ کسب و کار دارای نماد الکترونیکی در استان قم، نهایی شده‌است.

افزایش ۱۰ درصدی ازدواج درقم 

مشاور استاندار قم در امور بانوان گفت: از سال ۹۶ شاهد نزولی شدن سیر طلاق در قم هستیم و سال گذشته نیز واقعه ازدواج در سطح استان، ۱۰ درصد افزایش یافت.

صدیقه صدیق تقی زاده  در جمع خبرنگاران، افزود: سند ارتقاء وضعیت زنان که اواخر سال ۹۸ به تصویب رسید، نقشه راه جدی و هدفمند و مبنای برنامه‌ریزی استان برای بهبود شاخص‌های حوزه بانوان و خانواده شده است.
وی گفت: این سند ۶ محور دارد و محور نخست آن، تحکیم و تعالی بنیان خانواده است که اقدامات زیادی برای تحقق این هدف صورت گرفته است.
ساماندهی بنگاه های املاک قم 

رئیس کل دادگستری قم، با تاکید بر اهمیت عملیاتی کردن طرح ساماندهی بنگاه‌های املاک گفت: اجرایی شدن این طرح، علاوه بر ساماندهی فعالیت بنگاه‌های املاک در این استان، تأثیر به سزایی در کاهش دعاوی حقوقی و ورودی پرونده ها به مراجع قضایی خواهد داشت.

 حجت الاسلام والمسلمین علی مظفری هفته گذشته درگفت و گویی افزود: اجرای طرح ساماندهی بنگاه های املاک در بخشنامه های صادره قوه قضاییه و همچنین مصوبات شورای قضایی استان مورد تاکید قرار گرفته‌است.

حفر و بهسازی ۱۱ حلقه چاه آب درقم 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم با اشاره به‌اقدام‌های صورت گرفته دربخش آب از جمله حفر و بهسازی ۱۱ حلقه چاه به‌منظور عبور از تنش آبی گفت: این اقدام‌ها منجر به‌جلوگیری از هدر رفت بیش از ۶ هزار مترمکعب آب دراستان شد.

علی جان صادق پور با ارائه گزارشی از اقدام‌های شرکت آب و فاضلاب استان در سه ماه نخست امسال در بخش آب، اظهار داشت: در این مدت بیش از ۱۵ هزار و ۳۴۶ متر توسعه و اصلاح شبکه توزیع آب در شهر قم و شهرهای تابعه استان با اعتباری بالغ بر ۱۷۵ میلیارد ریال صورت گرفته‌است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: با انجام اصلاح شبکه توزیع آب در شهر قم و شهرها و روستاهای تابعه از هدر رفت بیش از ۲ هزار مترمکعب آب در ماه جلوگیری شد.

نفوذ ۱۱۷ درصدی نرخ نفوذ اینترنت سیار و ثابت درقم 

 مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم با اشاره به ضریب نفوذ ۱۱۷ درصدی اینترنت ثابت و سیار دراین استان گفت: قم درتوسعه اینترنت ثابت و سیار دروضعیت خوبی قرار دارد و از ضریب‌نفوذ ۱۳.۸۳ درصدی مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت ‌و ضریب‌نفوذ ۱۰۳.۱۳ درصدی مشترکان پهن باند سیار برخوردار است.

 جواد غلام پور هفته گذشته با اشاره به‌انتشار گزارش آخرین وضعیت استان‌ها درشاخص توسعه یافتگی فناوری اطلاعات و ارتباطات (IDI) تا پایان مردادماه سال جاری اظهار داشت: قم با امتیاز ۷.۳۳ رتبه ششم شاخص IDI را به‌خود اختصاص داده‌است که با توجه به‌اینکه میانگین کشوری در این شاخص ۶.۹۸ است، امتیاز استان  ۰.۳۵ از میانگین کشوری بالاتر می‌باشد.

وی با اشاره به‌جایگاه مناسب استان درشاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات با دارا بودن امتیاز ۷.۳۳ بیان داشت: قم در توسعه اینترنت ثابت و سیار در وضعیت خوبی قرار دارد و از ضریب نفوذ ۱۳.۸۳ درصدی مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت و ضریب نفوذ ۱۰۳.۱۳ درصدی مشترکان پهن باند سیار برخوردار است.

چالش کمبود آب در ۲۱ روستا و یک شهر قم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با بیان اینکه هم اکنون ۲۱ روستا و یک شهر در استان قم با چالش کمبود آب مواجه هستند، گفت: از ابتدای سالجاری تا پایان تیرماه، به ۲۰ روستای استان، ۲هزار مترمکعب آبرسانی توسط تانکر انجام شده‌است.

علی جان صادق پور درگفت و گویی،‌ افزود: تامین آب استان با چالش‌های متنوعی از جمله کاهش نزولات آسمانی، افزایش مصرف آب، و کاهش کیفیت آب چاه‌های استان مواجه است.

وی ادامه داد: افزایش متوسط دمای هوا، افزایش مصرف مشترکان و عدم رعایت حد استاندارد مصرف به ویژه در حوزه روستایی، کاهش بارندگی و افت سفره‌های زیرزمینی و آبدهی چاه‌ها، کاهش کیفیت آب چاه‌های آب شرب به دلیل کاهش بارندگی و افزایش برداشت، افزایش مهاجرت معکوس به روستاها و کمبود منابع تأمین در حوزه روستایی از جمله چالش‌های مهم تامین آب در قم است.

۳۵ درصد مصرف گاز در قم توسط بخش خانگی 

مدیرعامل شرکت گاز قم گفت: درحال حاضر ۳۵ درصد از مصرف گاز استان توسط بخش خانگی صورت می‌گیرد و میزان مصرف این بخش متناسب با تعداد مشترکان است.

علیرضا نصیری هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار گپ ساران با بیان این‌که شرکت گاز استان قم جزو استان‌هایی است که مصرفش از شاخص تعریف شده بالاتر نیست، افزود: در استان قم مشکلی در تامین انرژی گاز وجود ندارد، ولی انتظار داریم هم استانی‌ها در روند مصرف گاز بهینه مصرف کنند.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.