تاریخ انتشار :چهارشنبه 8 سپتامبر 21.::. ساعت : 10:53 ق.ظ
فاقددیدگاه

چرا خرید تضمینی دام مازاد عشایر در کهگیلویه و بویراحمد اجرایی نشد؟

به گزارش گپ ساران،امسال خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی زندگی عشایر را تحت تاثیر قرار داده و تا توانسته عرصه را بر عشایر تنگ کرده است در این میان بر اثر این خشکسالی ها مراتع خشک و در پی آن علوفه برای دام عشایر کاهش پیدا کرده است.

خرید تضمینی دام عشایر کشور یکی از راهکارهای دولت برای حمایت از عشایر کشور در وضعیت خشکسالی و به طور کلی خرید دام زنده مازاد عشایر سبب حذف دلالان و حمایت از تولید کنندگان و دام داران عشایری می شد.

سالانه هفت هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز توسط عشایر زحمت کش کهگیلویه و بویراحمد تولید و روانه بازار مصرف می شود اگرچه عشایر نفع چندانی از فروش این مقدار گوشت قرمز نمی برند و بیشتر نفع آن به جیب دلالان می رود.

خرید تضمینی دام عشایر را وزارت جهاد کشاورزی، شرکت پشتیبانی امور دام، اتحادیه عشایری کشور و امور عشایر کشور آغاز کردند.

بر اساس آخرین آمار طرح خرید دام مازاد عشایر ، قیمت هر کیلوگرم گوشت بره به صورت زنده ۵۰ هزار تومان، بزغاله ۳۱ هزار تومان، میش ۳۳ هزار تومان و قوچ ۴۲هزار تومان تعیین شده بود. 

طبق این طرح بهای دام خریداری شده از سوی شرکت امور پشتیبانی دام به حساب فروشندگان دام‌ها یعنی عشایر باید واریز می شد.

مدیر کل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد پیش از این گفته بود که خشکسالی و تنش آبی در استان سبب شده تا عشایر به فکر فروش دام های مازاد خود بیفتند تا دام های آن ها از خشکسالی آسیب بیشتری نبینند.

فضل الله آذرفر با گلایه از اینکه این طرح هنوز در استان اجرایی نشد، افزود:  شرکت پشتیبانی امور دام استان هنوز همکاری لازم در خصوص خرید دام مازاد عشایر استان را انجام نداد.

وی تصریح کرد: عشایر استان از آغاز نشدن طرح خرید تضمینی دام ناراضی اند وهنوز پیگیر عملیاتی شدن این طرح هستند اگرچه جزئیات لازم در خصوص اقدامات انجام شده برای خرید دام مازاد عشایر استان به سازمان امور عشایر کشور ارسال شد.

وی تاکید کرد: سهمیه استان برای خرید تضمینی دام عشایر منطقه ،۱۰ هزار راس دام بود که تاکنون تعداد کمی دام مورد خریداری شده است.

رئیس امور عشایر شهرستان بویراحمد نیز گفت: به منظور حمایت از عشایر کشور دام مازاد عشایر را به صورت تضمینی از آنان خریداری می شود، مدتی از اجرای این طرح در کهگیلویه و بویراحمد گذشت اما هم اینک طرح خرید متوقف شده است.

جمشید قائدی افزود:مصوبه ای از سوی جهاد کشاورزی استان و شرکت پشتیبانی دام به امور عشایر استان اعلام شده که طبق آن قیمت ها ۵ هزار تومان دیگر کاهش یابد اما امور عشایر استان این مصوبه را نپذیرفته است.

قائدی عنوان کرد: هم اینک خرید تضمینی دام در این شهرستان و در استان تا تعیین تکلیف شدن این مهم به تعویق افتاده است و تفاهم نامه به علت تفاوت قیمت امضا نشده است.

اجرای طرح خرید تضمینی دام مازاد عشایر استان با قیمت مناسب، بدون شک عشایر کهگیلویه و بویراحمد را دلگرم تر از گذشته خواهد کرد و سبب می شود خسارت کم تری به آن ها وارد شود بنابراین می طلبد مسئولان متولی مشکلات پیش روی این طرح را حل و فصل کنند و خرید دام مازاد عشایر استان آغاز شود.

۱۰ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۲ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۲ هزار نفر عشایر هستند.

جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد نزدیک به یک‌ میلیون رأس دام سبک و سنگین در اختیار دارند که ۳۴۰ هزار راس آن مازاد است. 

۳۵ درصد صنایع‌دستی شامل ۱۰ هزار مترمربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می‌کند.عشایر استان با هشت ایل بومی و سه ایل غیربومی ، ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد دارند.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.