تاریخ انتشار :شنبه 25 سپتامبر 21.::. ساعت : 10:54 ق.ظ
فاقددیدگاه

طراحی و تولید دستگاه‌های مورد نیاز صنعت نفت به همت محققان ایرانی

به گزارش روز شنبه گپ ساران از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان به تولیدات این شرکت در زمینه صنعت نفت برای اولین بار در ایران  اشاره کرد و گفت: سیستم ارتینگ اتوماتیک بارگیری و تخلیه ضد انفجار یکی از این تولیدات است.

سهیل متینی تبار به نصب این دستگاه در محل های بارگیری و تخلیه نفتکش‌ها اشاره کرد و افزود: در هنگام حرکت کامیون ها و مخزن دارها، الکتریسیته ساکن در اطراف نفتکش ها به وجود می‌آید و با کمک این دستگاه، الکتریسیته ساکن به زمین تخلیه و از آتش سوزی در انبارهای نفت جلوگیری می‌شود. ما در تولید این دستگاه به خودکفایی رسیده ایم.

وی از دیگر تولیدات این شرکت دانش بنیان را شیر کنترل برقی ضدانفجار بیان کرد و یادآور شد: این دستگاه برای اولین بار در ایران طراحی وساخته شده است، شیر کنترل برقی ضدانفجار نمونه مهندسی معکوس شده از شیر برقی شرکت آمریکایی است که بومی سازی شده است. این دستگاه به کنترل جریان فرآورده های نفتی می‌پردازد و بر روی ست استاپ ولوها نصب می‌شود.

مدیر عامل این شرکت سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت را از محصولات پرمصرف و استراتژیک صنایع نفت ذکر کرد و گفت: این دستگاه به منظور اندازه گیری جریان فراورده‌های نفتی در خطوط لوله، پایانه های نفتی و انبارهای نفت استفاده می‌شود. نمونه خارجی این دستگاه از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می‌شد و از طریق مهندسی معکوس و طراحی از پایه، توانستیم به این تکنولوژی بالا دست پیدا کنیم و به جرات می‌توانم بگویم که سومین یا چهارمین کشوری هستیم که به این فناوری رسیده ایم.

متینی تبار در شرح دستگاه فلومیتر توربینی عنوان کرد: این دستگاه نیز نوع دیگری از دستگاه‌های اندازه گیری است. به صورت پره توربینی و برای اندازه گیری فراورده‌های نفتی که در خطوط لوله و پایانه ها با سرعت زیاد حرکت می‌کنند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دنیا و مطابق با استانداردهای بین المللی API اگر دقت دستگاه ۱۵ صدم درصد و یا تکرارپذیری ۲ صدم درصد باشد، می توانیم آن را در مبادی تحویل به مشتری استفاده کنیم که به اصطلاح در پایانه های صادراتی نیز استفاده می‌شود.

وی در معرفی سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار گفت: این سیستم حرکت دوّار میترهای جابه جایی مثبت را به پالس‌های الکتریکی تبدیل و سپس خروجی مربوطه را به فلوکامپیوتر یا شماره انداز دیجیتالی هدایت می‌کند. این پالس‌ها در دو کانال A و B تولید و در فاز نود درجه کنترل می‌شود. این دستگاه در محیط های انفجاری و پرخطر قابل نصب است. گفتنی است که ما موفق به اخذ گواهینامه بین المللی برای این سیستم شده ایم.

این فناور از طراحی و تولید دستگاه مستر میتر جابه جایی مثبت  خبر داد و افزود: این دستگاه به منظور کالیبره کردن انواع فلومیترها قابل استفاده است. دقت این دستگاه باید بالاتر از سایر دستگاه‌ها باشد. مستر میتر جابه جایی مثبت با دقت تقریباً ۰.۱ درصد و تکرارپذیری یک صدم دصد به منظور صحت سنجی انواع میترها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متینی تبار به شرکت آمریکایی اسمیت که دستگاه قطعات یدکی را تولید می‌کند، اشاره کرد و اظهار داشت: ما از طریق مهندسی معکوس توانستیم طراحی و تولید قطعات یدکی فلومیترهای جابه جایی مثبت دستگاه اسمیت آمریکایی با تکنولوژی بالا را طراحی و تولید کنیم.

وی ادامه داد: نزدیک به سه سال بر روی این طرح کار کردیم. با توجه به تحریم های به وجود آمده و نداشتن واردات، قرارداد تولید این دستگاه با ما بسته شد و هم اکنون نیز این دستگاه ها در صنعت استفاده می‌شود و ما توانستیم قطعات مربوط را جایگزین نمونه های اصلی کنیم.

وی دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال یا شماره انداز دیجیتال را یکی از پیشرفته ترین و به روزترین محصولات مورد استفاد در صنعت نفت دانست و گفت: مهم ترین مشخصه دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال محاسبات جبران سازی دما بر روی فراورده‌های نفتی است که به منظور اندازه گیری مقدار دقیق حجم فراورده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان از مستر میتر به عنوان شاخص‌ترین محصول شرکت یاد کرد و گفت: این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و تلفیقی از سه دستگاه فلومیتر جابه جایی مثبت، فلوکامپیوتر و پالسر است و تقریباً می‌توان گفت به صورت یک پکیج است و در صنعت مورد استفاد قرار می‌گیرد.

متینی تبار با تاکید بر این نکته که طراحی و تولید دستگاه‌ها بر پایه تلفیقی از مهندسی معکوس و طراحی از پایه است، افزود: در فلومیتر توربینی، قطعه‌ای به نام پیکاپ کویل وجود داشت که قابل مهندسی معکوس نبود. در واقع به صورت یک پک ارائه شده بود و ما برای آنکه مقدار لیتراژ را از این دستگاه متوجه شویم از شیوه طراحی از پایه استفاده کردیم.

وی در توضیح معرفی مشتریان و مخاطبان شرکت گفت: در صنعت نفت، از موقعی که نفت استخراج می‌شود تا زمانیکه به انبارهای نفت می‌رسد باید مقدار اندازه گیری فرآورده را داشته باشیم. از انبارهای نفت تا شبکه توزیع مانند شرکت ملی پالایش و پخش نفت و شرکت پتروشیمی از مخاطبان ما محسوب می‌شوند. می‌توانیم بگوییم که تمام شرکت های تابعه نفت مشتری سازمان ما به حساب می آیند.

مدیرعامل این شرکت با اشاره به تامین ۱۰۰ درصدی نیاز داخل، این نکته را تصریح کرد که توانسته ایم جلوی خرید خارجی را بگیریم. درحال حاضر شرکت ما رقیب داخلی ندارد. زیرا اولین و تنهاترین شرکتی هستیم که توانسته ایم به این سطح از تکنولوژی دست پیدا کنیم. رقبای ما شرکت های بزرگ تولید کننده آمریکایی و اروپایی هستند.

 متینی تبار به شعار حمایت از تولید داخل اشاره کرد و گفت: عدم واردات این دستگاه و قطعات نیز به حمایت از تولیدات داخلی منجر شده است.

وی به موضوع صادرات نیز پرداخت و تشریح کرد: به صورت مستقیم صادرات نداریم. اما از طریق شرکت های واسطه توانسته ایم به شرکت‌های نفتی حاشیه دریای خزر و حاشیه دریای خلیج فارس یعنی به شرکت‌های همسایه صادرات داشته باشیم.

این فناور  از وجود چالش های متعدد یاد کرد و افزود: خریدهای خارجی توسط کارفرما و عدم خرید داخلی از مهم ترین چالش‌های ما بود. وجود بوروکراسی های اداری می‌تواند دلیل این عدم اعتماد باشد. سیستم ها و دستگاه‌هایی که توسط شرکت ما ساخته شده، به شیوه مهندسی معکوس و طراحی از پایه است و با نمونه های آمریکایی برابری می‌کند.

متینی تبار استقرار در فضای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را یک حمایت دانست و تشریح کرد: استقرار در پارک و بهره مندی از حمایت های صندوق پارک دانشگاه تهران انجام بسیاری از امور را تسهیل کرده است. برای مثال در گذشته ضمانت نامه ها را از بانک و با وثیقه های بسیار بالا تهیه می‌کردیم اما الان با اخذ چک می‌توانیم ضمانت نامه های شرکت در مناقصه را از صندوق پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تهیه کنیم.

وی هدف امسال این شرکت را طراحی و ساخت دستگاه جدیدی به نام کوریولیس فلومیتر بیان کرد و گفت: درحال حاضر این دستگاه با سطح فناوری فوق العاده بالایی که دارد، در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. در ارتباط با طراحی و تولید این دستگاه، تقریباً ۵۰ درصد راه را رفته ایم. در ادامه مسیر به حمایت از جانب سایر شرکت‌های تابع نفت نیاز داریم. بزرگ ترین حمایت از تولید کننده و یک شرکت دانش بنیان، خرید از ایشان است. امیدواریم بتوانیم در سال جدید از این دستگاه رونمایی کنیم.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.