تاریخ انتشار :سه‌شنبه 5 اکتبر 21.::. ساعت : 10:39 ق.ظ
فاقددیدگاه

دهکده گردشگری ارمغان سد چم شیر در گچساران

به گزارش گپ ساران ،اجرای طرح دهکده گردشگری در نزدیکی سد چم شیر به عنوان بلندترین سد وزنی از نوع بتنی غلتکی (آر. سی. سی) ایران افزون بر ایجاد اشتغال محلی مناسب برای آرامش شهروندان گچسارانی و شهرستان های مجاور خواهد بود.

ایجاد زیرساخت های گردشگری سد چمشیر که با حجم ۳/۲ میلیارد متر مکعب و مساحت ۵۱ کیلومتر مربع  در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره در دست ساخت است می تواند نقطه عطفی برای توسعه اقتصادی  گچساران  باشد.

این سد به طول دریاچه ۴۸ کیلومتر و تراز نرمال ۵۹۸ متر از سطح دریا در ۲۵ کیلومتری شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران در دست ساخت است می تواند مکانی زیبا و مفرح برای گردشگران باشد.

دهکده گردشگری 

وجود جاذبه شرط لازم و نه کافی برای رونق صنعت گردشگری محسوب می شود که یکی از راهکارهای توسعه این صنعت پردرآمد ایجاد دهکده گردشگری در مناطق جذاب است.

برای استفاده بهینه از ظرفیت های گردشگری منطقه سد چم شیر و به منظور جذب ایرانگردان وجهانگردان احداث یک دهکده در برنامه میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است.

معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برنامه ریزی برای احداث دهکده گردشگری سد چم شیر در سال ۱۳۹۸ شروع شد و این طرح هم اکنون در انتظار تامین اعتبار برای کلنگ زنی است.

محمد حسین زاده ابراز داشت:براساس برآوردهای کارشناسان میراث فرهنگی اجرای طرح گردشگری سد چم شیر ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای انجام عملیات اجرایی نیاز دارد.

وی بیان کرد:طرح مطالعاتی دهکده گردشگری نزدیک سد چم شیر گچساران با ۱۰ میلیارد ریال اعتبار به تازگی پایان یافته است.

حسین زاده تاکید کرد: این طرح قرار است در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار اجرا شود که ضمن ایجاد فرصت های شغلی می تواند مکانی مناسب برای رفاه و آرامش شهروندان گچسارانی و مقصدی برای ایرانگردان و حتی جهانگردان باشد.

معاون گردشگری و سرمایه‌گذاری اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: سکوبندی، آلاچیق، سنگ فرش، جاده سلامت، سوئیت های اقامتی از مهمترین بخش های پیش بینی شده در طرح دهکده گردشگری سد چم شیر در گچساران است.

مزایای احداث دهکده گردشگری سد چم شیر

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گچساران گفت:اقدام برای ساخت دهکده گردشگری در نزدیکی سد چم شیر با توجه به وجود بارگاه نورانی حضرت بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع) که یکی از خاستگاه های گردشگری مذهبی جنوب کشور و دشت های زیبای دیل و گناوه به عنوان جلوه گاه زیباترین  منظره های طبیعی می تواند تکمیل کننده جذابیت های گردشگری این شهرستان باشد. 

الماس قبادی اظهار داشت: رونق گردشگری در سواحل سد چم شیر افزون بر امکان ایجاد فرصت های شغلی مستقیم زمینه فروش سوغات محلی و صنایع دستی تولیدکنندگان بومی را فراهم می کند.

وی تاکید کرد: رونق بیشتر گردشگری به عنوان یکی از مهمترین پایه های توسعه اقتصادی هر منطقه محسوب می شود که دهکده گردشگری سد چم شیر با توجه به زیرساخت های خوب پیش بینی شده گامی امیدبخش برای تبدیل این منطقه به یکی از قطب های ایرانگردی است.

دیگر مزایای احداث سد چم شیر

تامین آب ۱۱۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان های جنوبی ایران، تولید برق به میزان ۴۸۲ گیگاوات در سال و کنترل سیلاب ها  از دیگر مزایای سد چم شیر است که مردم این خطه را به ایجاد فرصت های شغلی جدید و افزایش درآمد و رفاه در آینده ای نزدیک امیدوار کرده است.

فرماندار گچساران میزان اعتبارات هزینه شده در این سد ملی را ۱۸ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: عملیات احداث سد مخزنی چم شیر گچساران هم اکنون ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

علیرضا اتابک ابراز داشت: سد چم شیر با هدف تولید انرژی برق آبی به میزان ۴۸۲ گیگاوات ساعت در سال و  تأمین آب بخش های مختلف از جمله توسعه گردشگری و  کشاورزی در روستاهای بالا و پایین دست سد و کنترل سیلاب و آبزی پروری انجام می شود.

فرماندار گچساران اظهار داشت: هم اکنون ۸۵۰ نیروی متخصص، ماهر و نیمه ماهر در این سد مشغول بکار هستند.

وی بیان کرد: سد چم شیر دارای یک میلیون و ۳۰۰هزار متر مکعب حجم بدنه، ۷۳۰متر طول تاج، ۱۵۱ متر ارتفاع، ۶۰۴ تراز تاج سد است.

وی تصریح کرد: احداث هفت کیلومتر تونل زیرزمینی، اجرای یک میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب بتن در طرح ، ۳۰ کیلومتر جاده دسترسی و هفت میلیون متر مکعب حفاری رو باز از مهمترین عملیات  اجرایی انجام شده در این طرح است.

یک هتل چهار ستاره، یک مهمان پذیر، ۶ باغ تفریحی، سه رستوران بین راهی ،چهار اردوگاه گردشگری ، یک کمپینگ اقامتی و چهار اردوگاه تفریحی در شهرستان گچساران ایجاد شده است.
باغ فردوس، دشت های دیل و گناوه و حرم بی بی حکیمه (س) از جاذبه های مهم گردشگری در گچساران است.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد سالیانه میزبان یک میلیون نفر گردشگر است.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.