تاریخ انتشار :شنبه 6 نوامبر 21.::. ساعت : 9:54 ق.ظ
فاقددیدگاه

پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال تا طرح توسعه ۴۴ واحد صنعتی درقم

افزایش آمادگی بخش کشاورزی قم برای تهدیدهای زیستی ، کسب مدال برنز کشتی قهرمانی جهان به فرنگی‌کار قمی، اهدای مدال پنج قهرمان وزنه‌برداری به موزه حضرت معصومه(س) ، افتتاح فاز نخست طرح سیستم روشنایی بزرگراه راهجرد– سلفچگان، تصویب اجرای چهار طرح گردشگری ، افتتاح نخستین هتل اقامتی مسجد جمکران و روشن بودن افق پیش‌ روی گردشگری قم از دیگر اخبار هفته گذشته قم است.

پرداخت ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار قم گفت: ۱۱۰ میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان اشتغال روستایی در قالب تفاهم نامه بین استانداری و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در قم پرداخت شد.

مهرداد غضنفری در جلسه پیگیری تفاهم نامه بین استانداری و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) طی سخنانی با اشاره به رویکرد محرومیت زدایی این تفاهم نامه و رونق اشتغال زایی خانگی و مشاغل کوچک، بیان کرد: کمیته اشتغال این تفاهم نامه و فعالیت‌های بنیاد برکت با هدف گذاری اشتغال روستایی در مرحله نخست مورد پیگیری قرار گرفته است.

معاون استاندار قم افزود: از ۶۷۰ طرح رسیده به این کارگروه ۴۰۰ مورد به بانک‌های عامل استان معرفی شده‌اند که در این بین تاکنون ۲۷۰ فقره تسهیلات به متقاضیان به مبلغ ۱۱۰ میلیارد ریال پرداخت شده‌است.

اجرای طرح توسعه ۴۴ واحد صنعتی 

معاون امور صنایع و معادن سازمان صنعت ، معدن و تجارت قم گفت: طی شش ماهه نخست سال‌جاری بهره‌برداران ۴۴ واحد صنعتی فعال در این استان طرح توسعه خود را با سه‌هزار و ۲۶۵ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال برای ۸۳۴ به‌اجرا درآوردند.

عبدالرضا شاملی هفته گذشته درجلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قم درسالن کرامت استانداری،‌ بیان کرد: روند شکل گرفته برای توسعه فعالیت‌ واحدهای تولیدی استان و استفاده حداکثری از ظرفیت آن‌ها مطلوب بوده و در این بخش قم با جهش خوبی مواجهه است.

وی در ادامه به برخی دستاوردهای ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قم اشاره و افزود: درشش ماهه نخست سال‌جاری ۱۳۸واحد مورد تولیدی استان مورد بازدید اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید قرار گرفته‌است.

وی تاکید کرد: همچنین در زمینه احیای واحدهای راکد و غیر فعال استان، طی شش ماهه نخست امسال با تلاش صورت گرفته ۱۷ واحد راکد به چرخه تولید بازگشت.

قم در پرداخت تسهیلات رونق تولید جلوتر از برنامه 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت:‌ روند پرداخت تسهیلات رونق تولید در دو بخش سرمایه ثابت و سرمایه در گردش با تلاش‌های صورت گرفته توسط اعضای ستاد تسهیل و همکاری بانک‌های عامل جلوتر از برنامه در استان دنبال می‌شود.

محمود سیجانی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قم درسالن کرامت استانداری،‌ بیان کرد: بر اساس هدف‌گذاری صورت گرفته طی سال‌جاری یکهزار و پانصد میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید دربخش تامین سرمایه ثابت و درگردش برای فعالان اقتصادی استان درنظر گرفته شده‌ که روند پرداخت آن به خوبی و جلوتر از برنامه درجریان است.

وی با اشاره به این که پرداخت تسهیلات رونق تولید نقش مهمی در شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد استان خواهد داشت. افزود: در این رابطه یکهزار و ۱۰۰میلیارد تومان تسهیلات دربخش صنعت،‌ ۲۲۰ میلیارد تومان در بخش گردشگری و ۱۸۰ میلیارد تومان در بخش کشاورزی به متقاضیان پرداخت می‌شود. 

لزوم افزایش واحدهای فرآوری مواد معدنی 

استاندار سابق قم گفت: علاوه برتلاش برای احیای معادن راکد باید در بخش فرآوری مواد معدنی و توسعه زنجیره تولید آن نیز در استان اقدام‌های لازم صورت گیرد.

بهرام سرمست هفته گذشته در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قم در سالن کرامت استانداری، بیان کرد: در همین رابطه استفاده حداکثری از ظرفیت اقتصادی معدن منگنز به عنوان یکی از مهمترین معادن استان و کشور تا به حال مورد غفلت واقع شده‌است و باید طرح‌های توسعه زنجیره تولید و فرآوری مواد استخراج شده از آن به سرعت اجرایی شود.

وی تاکید کرد: باید چهره فعالیت‌های معدنی استان به سمت معادن فلزی که راهبردی است و ارزش افزوده اقتصادی فراوانی به دنبال دارد، تغییر کند و در این رابطه مسئولان دستگاه‌های متولی حمایت‌های لازم را از علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در این بخش به‌عمل خواهند آورد.

افتتاح نخستین هتل اقامتی مسجد جمکران

 نخستین هتل اقامتی مسجد جمکران هفته گذشته  طی آیینی با حضور مسئولان استان قم به بهره‌برداری رسید.

هتل بین‌الحرمین نخستین مجموعه اقامتی مسجد جمکران است که از اداره‌کل میراث فرهنگی استان مجوز دارد.

این مجموعه گردشگری کل اعتبار و سرمایه‌ هزینه شده برای آن نیز، بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیون ریال می‌باشد، که از محل بخش خصوصی تامین شده‌است.

 طرح گردشگری فوق  دارای ۲۷ اتاق و ۷۰ تخت است و از قابلیت اشتغال‌زایی برای ۱۰ تَن برخوردار می‌باشد.

روشن بودن افق پیش‌ روی گردشگری قم 

استاندار سابق قم با بیان اینکه با توسعه واکسیناسیون برخی گشایش‌ها را در حوزه گردشگری استان شاهد خواهیم بود گفت: افق پیش‌ روی گردشگری قم را روشن می‌بینیم و امیدواریم مقرراتی که به‌تازگی در رابطه با ورود گردشگر از کشورهای همسایه به‌ویژه عراق اندیشیده شده، رونق این بخش را در پی داشته باشد.

بهرام سرمست هفته گذشته  در ادامه برنامه هفتگی سه‌شنبه‌های اقتصادی در آیین افتتاح یک طرح گردشگری طی سخنانی اظهار داشت: این طرح گردشگری به لحاظ موقعیت مکانی و نزدیکی به حرم حضرت معصومه (س) و مسجد جمکران در محل مناسبی قرار گرفته و سرمایه‌گذاران مربوطه نیز، به بهترین شکل ممکن کارهای آن را انجام دادند.

وی همچنین کمک بانک‌های عامل استان به سرمایه‌گذاران بخش گردشگری در ارائه تسهیلات و حتی بازداخت آن را مورد تاکید قرار داد و گفت: در شرایط کرونایی یک سری تنگناها و سختی‌هایی بر اصحاب و صاحبان مجموعه‌های گردشگری استان تحمیل شد.

کسب مدال برنز کشتی قهرمانی جهان به فرنگی‌کار قمی

علیرضا نجاتی فرنگی‌کار وزن ۶۳ کیلوگرم تیم ملی ایران مدال برنز رقابت‌های کشتی زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان را از آن خود کرد.

در وزن ۶۳ کیلوگرم علیرضا نجاتی در دور نخست با نتیجه ۹ بر صفر نیراج از هند را مغلوب کرد. وی در دور دوم و در مرحله یک چهارم نهایی الکساندر هروشین از اوکراین را با نتیجه ۵ بر ۱ از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد.

نجاتی در این مرحله مقابل لری ابولادزه دارنده مدال نقره جهان از گرجستان با نتیجه ۷ بر ۳ مغلوب شد و به دیدار رده بندی رفت. وی در این دیدار در برابر گئورگی تیبیلوف از روسیه با نتیجه ۸ بر صفر به پیروزی رسید و به مدال برنز دست یافت.

پیکارهای کشتی فرنگی قهرمانی زیر ۲۳ سال جهان روزهای ۱۰ تا ۱۲ آبان در شهر بلگراد صربستان برگزار شد.

افتتاح فاز نخست طرح سیستم روشنایی بزرگراه راهجرد– سلفچگان

 رییس اداره ایمنی راه و حریم اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم گفت: به‌منظور ارتقاء سطح ایمنی و کاهش حداکثری سوانح جاده‌ای، فاز نخست طرح سیستم روشنایی بزرگراه راهجرد- سلفچگان قم و بلعکس مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

سید حسن خلیلی نیا هفته گذشته  در این زمینه افزود: طول مسیر اجرایی فاز نخست طرح سیستم روشنایی محور راهجرد- سلفچگان هشت کیلومتر است که با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال اجرا شده‌است.

وی با بیان این‌که فاز نخست این طرح از ابتدای محور راهجرد- سلفچگان(حوزه استحفاظی استان قم) تا قوس بعد از آستانه  امامزاده جعفر(ع) است، اضافه کرد: برای اجرای فاز نخست ۱۵۴ پایه روشنایی در مسیر نصب و با استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف ال ای دی نسبت به تامین روشنایی محیط اقدام شده‌است.

خلیلی نیا، بازه زمانی اجرا و تکمیل این پروژه را سه ماهه و آغاز عملیات اجرایی آن را از نیمه مردادماه سال‌جاری دانست و خاطرنشان کرد: طول مسیر اجرایی طرح فراگیر سیستم روشنایی بزرگراه راهجرد- سلفچگان و بلعکس ۳۳ کیلومتر است.

تصویب چهار طرح گردشگری 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم گفت: چهار طرح گردشگری با اشتغالزایی برای ۱۵۰ نفر در کمیته ‌فنی سرمایه‌گذاری استان مصوب شد.

 علیرضا ارجمندی در جلسه کمیته فنی سرمایه‌گذاری و طرح‌های اداره‌کل، اظهار کرد: این طرح‌ها شامل دو مهمانپذیر، یک سفره‌خانه سنتی و یک مجتمع گردشگری است. 

وی گفت: این چهار طرح گردشگری با پیش‌بینی حجم سرمایه‌گذاری بیش از دو هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال، موافقت اصولی خود را دریافت می‌کنند.

ارجمندی با بیان این‌که طرح‌های گردشگری مصوب شده برای ۱۵۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند، ادامه داد: «این طرح‌ها مطابق با ضوابط و قوانین مصوب در شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی وزارت در کمیته فنی سرمایه‌گذاری استان، بررسی و مورد تصویب قرار گرفته است.

عملکرد مطلوب قم در مهار تورم 

استاندار سابق قم با تاکید بر اینکه ستاد تنظیم بازار این استان از نظر قانونمندی و قانون‌گرایی رتبه برتر کشوری را دارد گفت: در اغلب برآوردهای آماری صورت گرفته، قم در موضوع تورم رتبه سی‌ام یا سی‌ویکم کشور می‌باشد و عملکرد مطلوبی در این خصوص داشته است.

 بهرام سرمست هفته گذشته در آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار استان که به عنوان استاندار ریاست آن را بر عهده داشت، طی سخنانی اظهار داشت: طی سه سال گذشته، ما در قم توانستیم در مقایسه با سایر استان‌ها در عمل به قانون و رعایت نرخ مصوب اقلام اساسی از جمله مرغ، تخم‌مرغ، گوشت و روغن که در ستاد تنظیم بازار نرخ گذاری و بر قیمت آن نظارت می‌شود، عملکرد بهتری داشته باشیم.

سرمست با تاکید بر اینکه ستاد تنظیم بازار قم از نظر قانونمندی و قانون‌گرایی نخستین رتبه کشور را دارد و این امر آثار و نتایج خوبی برای مصرف کننده در پی داشته است خاطرنشان کرد: در اغلب برآوردهای آماری که از تورم ارائه می‌شود، رتبه قم سی ام یا سی و یکم است.

اهدای مدال پنج قهرمان وزنه‌برداری به موزه حضرت معصومه(س)

مدیر کتابخانه موزه و مرکز اسناد آستان مقدس حضرت معصومه(س) از اهدای پنج مدال توسط ورزشکاران قهرمان رشته وزنه‌برداری به موزه حرم مطهر خبر داد.

 حجت الاسلام علی فتح‌الله زاده  هفته گذشته در گفت‌وگویی اظهار داشت: علی داوودی مدال طلای قهرمانی آسیا در ازبکستان، جواد نادری مدال نقره قهرمانی جهان در بلاروس، محسن بیرانوند مدال نقره‌ مسابقه‌های قهرمانی آسیا، سعید علی‌ حسینی مدال طلای قهرمانی باشگاه‌های آسیا در کره جنوبی و رضا عباسپور مدال طلای قهرمانی جهان در عربستان را به موزه آستان حضرت معصومه اهدا کردند.

افزایش آمادگی بخش کشاورزی قم برای تهدیدهای زیستی 

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: با توجه به جایگاه مهم حوزه کشاورزی درتامین امنیت غذایی مردم استان، آمادگی این بخش برای مقابله با تهدیدهای زیستی تقویت می‌شود.

عباس پورمیدانی ردرگفت‌وگو با خبرنگار گپ ساران،‌ تاکید کرد: رعایت اصول پدافند غیرعامل برای مقابله با تهدیدهای احتمالی در حوزه کشاورزی و دامداری به دلیل جایگاه‌ آن درتامین غذای مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل سازمان جهاد کشاورزی قم با برگزاری رزمایش‌های مختلف در این زمینه سطح آمادگی‌های خود را افزایش می‌دهد.

وی همچنین گفت: در هفته پدافند غیرعامل طی آیینی با حضور مسئولان دستگاه‌های متولی، برای گسترش سطح آمادگی‌های سازمان جهاد کشاورزی قم در برابر تهدیدهای احتمالی،‌ طرح‌های متعددی در حوزه پدافند غیرعامل با اعتباری بالغ‌بر پنج‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال به‌بهره‌برداری رسید.

استقرار اورژانس اجتماعی ۱۲۳ در شهرستان کهک

 اورژانس خدمات سیار ۱۲۳ بهزیستی در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی در شهرستان جدیدالتاسیس کهک قم مستقر شد.

مدیرکل بهزیستی قم هفته گذشته در آیین آغاز به‌کار اورژانس اجتماعی در شهرستان کهک ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: بهزیستی استان در راستای گسترش خدمات خود در شهرستان‌های جدید علاوه بر امور مددکاری و حمایتی با استقرار تیم اورژانس اجتماعی در بهزیستی شهرستان کهک، خدمات لازم را در راستای کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی از قبیل کودک آزاری، همسر آزاری، دختران فراری و خانواده‌های در معرض طلاق و خودکشی ارائه خواهد کرد.

مهدی پهلوانی با اشاره به استقرار تیم اورژانس اجتماعی به‌ صورت یک روز درمیان در این شهرستان خاطرنشان کرد: خط تلفن ۱۲۳ در سراسر استان و به صورت رایگان در خدمت عموم شهروندان است و به صورت متمرکز در کلیه موارد اورژانسی اجتماعی اعم از مداخله‌های مقابله با کودک‌آزاری، همسرآزاری، سالمندآزاری، خودکشی، اختلاف‌های حاد خانوادگی و معلول‌آزاری آماده ارائه خدمت می‌باشد.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.