تاریخ انتشار :شنبه 20 نوامبر 21.::. ساعت : 9:58 ق.ظ
فاقددیدگاه

نخبگان و دانشمندان کشور و ضرورت احساس «مسئولیت ملی»

به گزارش گپ سارانپلاس، رهبر معظم انقلاب در این دیدار، جوانان را «صاحب فکر و نگاه ژرف» خواندند؛ سربلندی آنان را «سربلندی  نظام و مردم» تعبیر کردند؛ پیشرفت کشور را در «گرو نگاه انقلابی نخبگان» دانستند؛ رابطه بین «غفلت» و «غارت» ملت‌ها را تبیین کردند؛ نکاتی را درباره مهاجرت برخی استعدادهای برتر کشور بیان کردند و … ؛ در این میان یک نکته اساسی درباره مسئولیت متقابل نخبگان و «دستگاه‌های حاکمیتی» مورد نظر این نوشتار است که لزوم پرداختن به آن در شرایط کنونی کشور به طور ویژه­‌ای اهمیت دارد.

رهبر معظم انقلاب ضمن آنکه «قدرشناسی و شکر عملی نعمت نخبگی جوان» را «وظیفه پدر و مادر، معلم و استاد و دستگاه­ های حاکمیتی» عنوان کردند، از جوانان مستعد و مغزهای متفکر کشور خواستند درباره مسائل کشور «احساس مسئولیت» کنند و فرمودند: «هم مسئولان باید به وظایف خود درباره نخبگان عمل کنند، هم جوان نخبه باید در قبال مسائل کشور احساس مسئولیت کند و ضمن مبارزه با موانع و پذیرش برخی سختی‌های گاه اجتناب‌ناپذیر، اجازه ندهد نامهربانی‌هایی که در برخی دستگاه­ ها به نخبگان می‌شود، او را از ادامه راه و تلاش و احساس مسئولیت باز دارد».

از طرفی همه می­‌دانیم که کشورمان مدتی است در چند صحنه مختلف مشغول مبارزه و یا به تعبیری نبرد با تهدیدهای سخت و نرم است؛ در صحنه داخلی مدت‌هاست ویروس کرونا بر همه شئون فردی و اجتماعی کشور سایه افکنده است و مشکلاتی بسیار در حوزه­‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به بار آورده است.
اگرچه مدتی است از موج سهمگین پنجم کرونا عبور کرده­‌ایم اما تا اطلاع بعدی باید همچنان محتاط بوده و در نظر داشته باشیم که هنوز تا بازگشت شرایط کشور به اوضاع عادی پیش از اسفند ۹۸، فاصله داریم و اگر موج­‌های جدید دیگری در کمین نباشد، ماه­‌ها طول می­‌کشد که برخی خسارت‌ها جبران و مشاغل تعطیل­‌شده، به حالت عادلی برگردند.

همه می­‌دانیم که در صحنه نبرد اقتصادی، چند سالی است که تحت شدیدترین تحریم­‌ها هستیم و این شرایط ممکن است ادامه‌دار باشد. همچنین مجموعه­‌ای از عوامل خارجی (و دشمنانه) و نیز عوامل داخلی (و بی‌تدبیری­‌های گذشته) شرایط دشوار اقتصادی را موجب شده است و در پیوند با مصائب کرونا، اوضاع آشفته­‌ای را در صحنه اقتصاد، تورم، گرانی و معیشت مردم پدیدآورده است.

می­‌دانیم که اوضاع شاخص­‌های اجتماعی و روانی مردم خوب نیست؛ در کنار رشد طلاق، فقر، حاشیه‌نشینی و تکدی­گری و کودکان کار و دیگر آسیب­‌های اجتماعی، وضعیت بهداشت روان جامعه به مرز هشدار رسیده و این حالت نه تنها در میان مردم عادی، بلکه میان کادرهای درمانی و پرستاری کشور نیز جاری است و همه متخصصان به لزوم مقابله با موج اختلال­‌های روان‌شناختی در جامعه هشدار داده‌اند.

در این اوضاع، لازم است نخبگان و دانشمندان کشور قدری از قدرناشناسی­‌ها را تحمل کنند؛ بدقولی­‌ها و بی­‌توجهی­‌ها را تاب آورند و با عبور صبورانه از دالان­‌های تنگ و تاریک اداری، به عرضه شجاعانه راهکارها و ابتکارهای خود پرداخته و دین خود را به این مردم ادا کنند؛ در این مسیر می­‌توانند از ظرفیت عظیم رسانه­‌های رسمی و و غیر رسمی استفاده کنند تا صدایشان به گوش مدیران برسد.می­‌دانیم که شاخص­‌های زیست‌محیطی کشور در وضعیتی خطرناک قرار دارند و از آب‌وخاک، هوا، منابع زیرزمینی، جنگل، مرتع، رودخانه، جلگه و ساحل دریا، همگی نیازمند یک برنامه فوریتی جامع بوده و لازم است پیش از آنکه دیر شود و حیات سرزمینی ایران ناممکن شود، چاره­‌ای اساسی بیندیشیم.
می­‌دانیم که مدتی است خشکسالی بی­‌سابقه­‌ای بر کشور حاکم است و آثار آن در آب شرب، سدها، آب زیرزمینی، تولید برق، محصول کشاورزی، وضعیت تالاب­‌ها و رودها، باروری خاک و … قابل مشاهده است.

از سویی به تصریح رهبر معظم انقلاب، اعتماد مردم به دولت تاحدی آسیب دیده است و مجموعه اتفاق‌های چهارسال گذشته از دی‌ماه ۹۶ تا امروز که آبان ۱۴۰۰ رو به پایان است، باعث خدشه در «سرمایه اجتماعی» کشور شده و نیازمند عزمی «واقعا ملی» و برنامه­‌ای «واقعا علمی» و «واقعا عملی» هستیم تا کشور از این گردنه دشوار عبور کند.

در این میان نقش نخبگان کشور در همه رشته­‌ها و صحنه‌ها، از نخبگان علمی، فناوری، علوم انسانی، پزشکی، زیستی، اجتماعی، فرهنگی، هنری و ورزشی تا مغزهای گمنامی که در هر گوشه این خاک حضور دارند به اندازه­‌ای حیاتی است که شاید در هیچ برهه­‌ای از تاریخ ما نظیر نداشته باشد.

نگاهی به تاریخ ۱۲۰ سال گذشته ایران نشان می­‌دهد از مبارزه‌های انقلاب مشروطه تا ملی شدن صنعت نفت و انقلاب بهمن ۵۷ و پس از آن صحنه­‌های نبرد و شهادت در دفاع مقدس، بخشی از بار بزرگ نبردهای فکری-عملیاتی، همواره بر دوش نخبگان و مغزهای متفکری بوده است که اگر نبود فکر و ابتکار و رشادت آنها، چه بسا مسیر استقلال کشور به سمت دیگری رفته بود و اثری از تمدن سرزمینی و فکری ما باقی نمانده بود.
آنچه از مجاهدت­‌های «ستارخان»ها و «باقرخان»ها، «فاطمی»ها، «مطهری»ها، «چمران­»ها، «باکری»ها و «فخری­زاده»ها و صدها نخبه­ جان برکف دیگر به دست ما رسیده، نیاز به پاسداری و انتقال به نسل­‌های بعدی دارد.

در شرایطی که همگی از «نامهربانی­‌های» سیستم بروکراسی کشور، نامدیریتی­‌های تاریخی، بی‌تدبیری­‌های اداری، قدرناشناسی­‌های سیاسیون و اشتباه‌های برخی مدیران آگاهیم، هیچ مانعی نباید مانع حضور و نقش‌آفرینی استعدادهای برتر کشور برای ایفای نقش تاریخی­‌شان باشد. به تاکید رهبر معظم انقلاب، همه مشکلات کشور راه‌حل علمی و منطقی دارد و تنها کافی است راه برای بروز و ظهور سرمایه­‌های انسانی و معرفتی جامعه باز شود.

در این اوضاع، لازم است نخبگان و دانشمندان کشور قدری از قدرناشناسی­‌ها را تحمل کنند؛ بدقولی­‌ها و بی­‌توجهی­‌ها را تاب آورند و با عبور صبورانه از دالان­‌های تنگ و تاریک اداری، به عرضه شجاعانه راهکارها و ابتکارهای خود پرداخته و دین خود را به این مردم ادا کنند؛ در این مسیر می­‌توانند از ظرفیت عظیم رسانه­‌های رسمی و و غیر رسمی استفاده کنند تا صدایشان به گوش مدیران برسد.

آینده این سرزمین به اندازه­‌ای ارزشمند است که می­‌توان تا مدت‌ها، شکیبایی را چاشنی تلاش مضاعف کرد و تا عبور از این گردنه تاریخی، همت گمارد، رنج کشید، تاب آورد، مجاهدت کرد و ابتکار به خرج داد تا اوضاع به شرایط معمول بازگردد؛ این همان مسئولیت ملی است.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.