تاریخ انتشار :شنبه 27 نوامبر 21.::. ساعت : 9:30 ق.ظ
فاقددیدگاه

توسعه زیرساخت های هواشناسی در کهگیلویه و بویراحمد ضرورت دارد

رضا کاکاوند روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گپ ساران اظهار داشت: کهگیلویه و بویراحمد با وجود داشتن ۹ شهرستان تنها ۶ ایستگاه هواشناسی خودکار دارد که یکی از این ایستگاه ها تحقیقات کشاورزی است.

وی تاکید کرد: تکمیل ایستگاه خودکار هواشناسی شهرستان باشت که ساختمان آن ایجاد  و بخشی از تجهیزات آن خریداری شده مدت هاست نیازمند اعتبار برای راه اندازی است.

مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به پیش بینی طرح های ایجاد ایستگاه های خودکار هواشناسی در شهرستان های مارگون و لنده ابراز داشت: این طرح ها نیز نیازمند اعتبار برای اجراست.

کاکاوند بیان کرد: همچنین جابجایی ایستگاه هواشناسی شهر دوگنبدان به داخل فرودگاه نیاز دیگری است که زمین آن تامین شده و در انتظار اعتبار برای تحقق است.

مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: با توجه به نزدیک بودن شهرستان های گچساران و لنده به استان خوزستان و تجربه پدیده گرد و خاک راه اندازی ایستگاه های غبارسنجی در این مناطق ضرورت دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه مجموع اعتبار هواشناسی استان در سال جاری یک میلیارد ریال است گفت: این بودجه پاسخگوی نیازهای کهگیلویه و بویراحمد نیست.

کاکاوند با اشاره به اینکه پیش بینی تغییر و ناپایداری جوی در بخش های گوناگون نقش اثرگذاری در تصمیم سازی های  مسوولان در جلوگیری از بروز حوادث طبیعی دارد و داده های علم هواشناسی در صنعت ترابری هوایی، دریایی، جاده ای، ریلی، کشاورزی و محیط زیست کاربرد فراوانی دارد تاکید کرد: توجه به تقویت زیرساخت هواشناسی به توسعه استان کمک می کند.

در حالی که کهگیلویه و بویراحمد ۵۷ رودخانه به طول یکهزار و ۴۰۰ کیلومتر و ۱۱ هزار کیلومتر آب راه همواره در معرض خسارت های ناشی از سیلاب است تقویت تجهیزات مدیریت بحران و پیش بینی هواشناسی را  ضروری تر کرده است.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.