تاریخ انتشار :سه‌شنبه 14 دسامبر 21.::. ساعت : 9:53 ق.ظ
فاقددیدگاه

موانع پیش روی جوانان کهگیلویه و بویراحمد برای ازدواج برداشته شود

به گزارش گپ ساران سید جواد هاشمی روز دوشنبه در نشست شورای راهبردی جمعیت ثبت احوال، اظهار داشت: کاهش ۱۲.۷ درصدی ازدواج و افزایش ۱۲.۱ درصدی طلاق در استان نگران کننده است.

وی افزود: این آمارها برای استانی که هنوز بافت عشیره‌ای دارد، شوکه کننده است‌. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری در استان فکر اساسی شود.

هاشمی ادامه داد: این ناهنجاری‌ها که بخشی به خاطر مسائل اقتصادی و بخش دیگری مسائل فرهنگی است زندگی سنتی ما را تحت شعاع قرار داده است. 

وی تاکید کرد: بخشی از کارهای فرهنگی در استان تعطیل شده است، از سخنرانان، وعاظ و صاحب‌نظران می‌خواهیم به طور جدی به این مقوله بپردازند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی  استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: جامعه دانشگاهی نیز در خصوص آمار طلاق در استان ورود کند و طرح و ایده ارائه دهد.

هاشمی گفت: متاسفانه تعداد مراکز مشاوره ازدواج و طلاق در استان کم است البته فرهنگ استفاده از مشاوره در استان نهادینه نشده که اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد.

 وی بیان کرد: استان با مشکل دیگری به‌نام مهاجرت مواجه است که اصلا مدیریت نشده، علی‌رغم همه خدمات ارائه شده نظام حتی در دورترین نقاط استان، شاهد مهاجرت خصوصا به مرکز کهگیلویه و بویراحمد هستیم که بخشی برای اشتغال بوده اما موجب رشد حاشیه‌نشینی و آسیب‌های همراه حاشیه‌نشینی شده است.

هاشمی تصریح کرد: خرده فرهنگ‌هایی اصول اساسی زندگی سنتی ما را تحت شعاع قرار داده است که باید این خرده‌ فرهنگ‌های غلط از بین برود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: در گذشته پدران و مادران کنار فرزندان زندگی می‌کردند اما متاسفانه امروزه خیلی از آن ها در خانه سالمندان زندگی می کنند.

هاشمی بیان کرد: دولت برای درمان ناباروری مبلغ قابل توجهی اختصاص داده است که سهم استان کهگیلویه و بویراحمد برای درمان ناباروری زوجین جذب شود.

مدیرکل ثبت احوال استان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: در هشت ماهه سال جاری هفت هزار و ۱۶ واقعه ولادت به ثبت رسیده که نسبت به آمار هفت هزار و ۷۵۹ مورد واقعه سال گذشته، ولادت‌ها کاهش ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.

داوید صادقی تصریح کرد: در هشت ماهه سال ۱۴۰۰،  ۲ هزار و ۷۱۸ واقعه فوت به ثبت رسیده، این آمار سال گذشته دو هزار ۳۴۲ مورد بوده است که ۱۶.۱ درصد افزایش وقایع فوت را داشتیم که بیماری کرونا در افزایش مرگ و میرها نقش داشته است.

صادقی بیان کرد: همچنین در سال جاری چهار هزار و ۲۲۸ واقعه ازدواج به ثبت رسیده که نسبت به آمار چهار

هزار و ۸۴۳ مورد ازدواج مدت مشابه سال گذشته ۱۲.۷ درصد کاهش داشته است.

وی ابراز داشت: در هشت ماهه سال جاری ۹۹۱ واقعه طلاق ثبت شد، آمار مدت مشابه سال گذشته ۸۸۴ واقعه بوده که شاهد افزایش ۱۲.۱ درصدی طلاق در استان هستیم که نگران کننده است.

منبع خبر: ایرنا ک.ب

دیدگاه خود را به ما بگویید.